Share This:
Share This:

Alkol Kullanımı Saç Ekimini Etkiler Mi?

Günümüzde büyük şehirlerin tamamında, saç ekimi yapan klinikler mevcuttur. Tüm klinikler saç ekimi öncesinde bazı ayrıntılara dikkat edilmesi gerektiği konusunda hem fikirdir. Alkol kullanımı ise saç ekiminden önce bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar arasında yer alır. Saç ekimi sırasında, bölgeye uygulanan sınırlı uyuşturma ile etkileşim yapan alkol, operasyon sırasında birçok risk yaşanmasına neden okur. Yine saç derisinde açılan minik kanalların iyileşmesi, alkol nedeni ile uzun sürecektir. Bu sebeple operasyondan en az 7-10 gün öncesinden alkolü bırakmak gerekir.

Saç Ekiminden Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Saç ekimi kolay bir operasyon olmasına rağmen, uzmanlar tarafından yapılması gereken tıbbi bir işlem olduğu için, öncesinde bazı tedbirler alınmalıdır;

  • Örneğin; sigara kullanımı, deri hücrelerini etkilediği, oluşan yaraları daha uzun sürede iyileştirdiği için, saç ekimi işleminden 10 gün önce bırakılmalıdır.
  • Toplumda yoğun olarak kullanılan aspirin veya ağrı kesici ilaçlar, bazı vitaminler kanı sulandırma özelliğine sahiptir. Bu sebeple bu ilaçları düzenli kullananların, doktora bilgi vermesi önerilir.
  • Saç ekimine giderken; rahat giysiler seçmek, saça kimyasal içeren ürünler sürmemek gerekir. Tamamen aç gitmek veya aşırı yemek yiyerek gitmek, operasyon anında sıkıntılar yaratacaktır. Saç ekimi başlamadan 1 saat önce, hafif bir şeyler atıştırmak gerekir.

Saç Ekimi Zor Mudur?

Saç ekimi işlemi, tıbbi bir işlemdir. Fakat günümüzde sık yapıldığı için yeni teknikler geliştirilmiş, kişiyi zorlamayan acısız saç ekimi operasyonları yaygınlaşmıştır. Özellikle bölgesel saç ekimi, FUE tekniği kullanılarak yalnızca 1-2 saat içinde tamamlanır. Sonuç ise kişinin doğal saç yapısından ayırt edilemez.

Geniş alanlara saç ekimi; kafa derisinde büyük oranda kellik meydana gelen kişiler için, yine saç ekimi operasyonları çözüm sunacaktır. Doktorun ve saç ektirecek kişinin tercihine bağlı olarak, FUT veya FUE tekniği ile saç ekimi yapılabilir. FUE tekniği ile yapılan mega seans saç ekimi, birkaç aşamalı yapılan saç ekimi operasyonlarını, tek seansa düşürür. 4000-4500 saç kökü nakletme olanağı yaratır. Geniş alanlara saç ekiminde, FUT tekniği kullanıldığında operasyon birkaç sefer tekrar edilmelidir.