Share This:
Share This:

Ameliyat Olmadan Hemoroid Tedavisi

Hemoroid, toplumda sık karşılaşılan hastalıklar arasında yer alır. Yanlış beslenme, aşırı zorlama gerektiren işler ve kabızlık, hemoroid sebepleri arasında yer alır. Kadınlarda hamileliklere bağlı olarak hemoroid çok daha fazla görülmektedir. Tuvalet yaparken zorlanmaya bağlı olarak, anüs bölgesindeki şişlikler ve meme görünümünde damarlar, hemoroid olarak adlandırılır. Kişiyi oturup kalma esnasında rahatsız eden, tuvalete çıkışta zorlayan ve şiddetli ağrılara yol açan bir hastalıktır. Hemoroid ameliyatları, günümüzde kolayca yapılır. Fakat erken tedbir almak, ameliyata gerek kalmadan hemoroid sorunundan kurtulmayı sağlar.

Hemoroid Oluşumunu Önlemek İçin Evde Neler Yapılabilir?

Hemoroidin evde tedavisinde, ılık su banyosu kullanılmaktadır. Evde bulunan derin bir leğenin içine, 24-37 derece ısıtılmış su doldurulmalı ve bu suyun içine oturulmalıdır. Yaklaşık 20 dakika oturulduktan sonra, anüs bölgesine buz koymakta hemoroid sancılarından kurtulmak için etkili bir yöntem olacaktır. Yine bölgenin temiz tutulması ve kuru tuvalet kâğıdı kullanmaktan kaçınılması gerekir. Hemoroide faydalı olan çeşitli bitkiler mevcuttur.

Güvercin ağacı; bu bitki genellikle hemoroid için hazırlanan kremlerin ana maddesidir. Bir pamuğa damlatılarak rektum bölgesine sürmek, şişlikleri önleyecek ve ağrıları giderecektir.

Tavşanmemesi; dolaşım sistemini etkileyen birçok hastalık için kullanılan bir bitkidir. Tavşanmemesi bitkisinden, çay hazırlamak ve bu çaya batırılan pamuğu rektuma yerleştirmek, ağrılardan kurtulmayı hızlandıracak ve şişlikleri yok edecektir.

Atkestanesi; eski yıllarda hemoroid tedavisinde kullanılan bir bitkidir. İltihap giderici ve kanamayı önleyen bir yapısı vardır. Çay olarak demleyip içmek veya anüs bölgesine tampon yapmak mümkündür.

Hemoroid Ağrılarından Kurtulmak İçin

1- Hemoroid, kabızlığa bağlı olarak şiddetli ağrılara yol açar. Tuvalette ıkınma neticesinde anüs bölgesindeki damarlar kabararak, basur ve hemoroid oluşumuna neden olur. Bol lifli gıdalar tüketmek, her gün düzenli su içmek kabızlığı önleyecektir.

2- Hemoroid, kilo sorununa bağlı olarak gelişir. Kişinin kilo fazlası varsa, bu kilolar nedeni ile anüs bölgesindeki damarlar zamanla gevşeyerek, hemoroid oluşumuna neden olur. Hemoroid bölgesinde, sık kabarma olanların diyet yaparak birkaç kilo zayıflaması önerilir.

3- Düzenli spor yapmak, kan dolaşımını düzenler. Ayrıca metabolizmayı hızlandırarak, kabızlık sorununu çözer. Bu sebeple hemoroid sorunu olan kişilerin, düzenli spor yapması önerilir.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi