Share This:
Share This:

Aşırı Kilo Kaybına Bağlı Saç Dökülmesi

Günümüzde, obezite her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Obezitenin çocuklara kadar inmesi, acemice yapılan şok diyetleri gündeme getiriştir. Hızlı diyetlerin; cilt, saç ve tüm beden üzerinde olumsuz etkileri bulunur. Besin yetersizliği nedeni ile ciltte kurumalar, saçta dökülmeler ve enerjide düşüş gözlemlenir. Bu sebeple hızlı diyet yapmak yerine, istikrarlı ve her türlü besinin yeterince yer aldığı diyetlere ağırlık vermek gerekir. Özellikle biotin içeren besinler, saç beyazlaması ve dökülmesi gibi sorunların önüne geçecektir. Saç sağlığı için düzenli tüketilmesi gereken besinler, şu şekilde açıklanabilir;

Yumurta; bol protein içeren besinler arasında, yumurtanın yeri tartışılmaz. Her sabah bir adet yumurta tüketmek, gün boyu tok kalmanız için oldukça faydalıdır. Ayrıca yüksek oranda protein içerdiği için, saçların ve cildin daha parlak olmasını sağlar.

Yağlı tohumlar; badem, ceviz, fındık gibi işlenmemiş kuru yemişler, diyetisyen kontrolünde yapılan diyetlerde, ara öğün olarak önerilir. Biotin içeren besinler arasındadır. Saç sağlığı içinde önemli olan bu besinlerden, her gün bir avuç tüketilmesi önemlidir. Şok diyetlerin saça verdiği zararı önleyecektir.

Balık; B12 yönünden zengin besinler arasında yer alır. Özellikle somon balığı, saç sağlığı için çok önemli bir besindir. Haftada iki defa somon balığı tüketmek, diyet sırasında daha enerjik olmak ve daha sağlıklı saçlara kavuşmak için gereklidir.

Havuç; cilt ve saç sağlığı için, en önemli besinler arasında yer alır. Yüksek oranda A vitamini içermektedir. Kalorisi düşük olduğu için, diyet sırasında rahatlıkla tüketilebilir. Her akşam havuç ile hazırlanan salatalardan tüketmek, diyetin saç sağlığını etkilemesini önleyecektir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler; ıspanak ve brokoli gibi sebzeler, demir içermektedir. Bu besinleri sık tüketerek, saçların daha sağlıklı olması mümkündür.  Yine her iki besinde, negatif kalorili besinler arasında yer alır. Az pişmiş olarak hazırlanan bu besinleri, sık tüketmek gerekir.

Yanlış Diyet Nedeni İle Dökülen Saçlar

Hızlı diyetler nedeni ile güçsüz kalan vücut, saç köklerini besleyemez. Kısa süre içinde saçlarda dökülme başlar. Gerekli tedaviler yapılmadığında saç kayıpları kalıcı olacaktır. Böyle durumlarda saç ekimi operasyonlarına başvurmak gerekir.