Share This:
Share This:

Aşırı Saç Dökülmesinin Nedenleri

Aşırı Saç Dökülmesi

Saçlar pek çok sebeplere bağlı olarak dökülme yaşarlar. Bu konuda mühim olan şey dökülmüş olan saçların hangi sebep ile dökülmüş olduğunu bulmaktır.

Ortalama bir insanda gün içerisinde 200 tele yakın saç dökülür. Bu miktarda dökülen saçlar normal olarak düşünülür ve paniğe kapılmayı gerektirecek bir şey olmadığı ortada. Öncelik olarak saç yapısının nasıl oluşmuş olduğu, hangi şartlarda büyüdüğü ve niye döküldüğü bilinmelidir.

Normal bir insanın saçı üç aşamada tamamlanır ve dökülmeye başlar. Bu aşamalardan birincisi, büyüme aşamasıdır bu aşama esnasında saç ayda 1 santimetre kadar uzar. Aşamanın büyük bölümü saç uzamasıdır. İlk aşama 2 ila 8 sene arası devam eder. Bu aşamanın ardından saç ikinci aşamaya geçer. İkinci evrede ise saç kökleri kendilerini dinlenmek için hazırlamaya başlarlar. Bu hazırlık süreci ortalama 20 gün kadar devam eder. Saç evrelerini tamamladıktan sonra saç kökü 3 ila 4 ay kadar bir süre içinde dinlenir ve kökünden ayrılıp, dökülür. Dökülen saçın yerine yeniden bir saç gelir ve saçın evreleri yeniden bu döngüye başlar.

Ancak; farklı nedenler ile saçlarda aşırı bir dökülme yaşanabilir ve kellik diye adlandırılan sorun ortaya çıkar. İlk olarak bu sorunun ne olduğunu bulup, sonrasında ise tedavisini yapabiliriz.

Aşırı Saç Dökülmesinin Sebepleri

Strese bağlı olarak oluşan saç dökülmesi, saçın büyüme evresi olan ilk aşamada kaldığı süre azalırken, dinlenme evresindeki süre de artış gözlenir. Bunun yanı sıra saç dökülmesi sorunu olan kişinin bunu bir sorun haline getirmesi durumunda dökülmenin sıklığı artabilir.

İlaçlar kaynaklı oluşan saç dökülmesi probleminin başında tabi ki kemoterapi gelmektedir. Bunun dışında doğum kontrol hapları, akne ilaçları da saç dökülmesine sebep olabilirler. Uyuşturucu maddelerden zaten bahsetmeye gerek yok. Büyük bir etkiye sahiptir.

Beslenmeye bağlı olarak oluşan saç dökülmelerinin en büyük nedeni A vitamini ve demir eksikliğidir. A vitamini ve demir eksikliğinin dışında yeterli ve dengeli beslenmekte saç için oldukça önemli bir etkendir.