Share This:
Share This:

Aşırı Saç Stillerinin Saç Sağlığına Etkileri

Sağlıklı saçlar, dış görünüşün en dikkat çeken unsurudur. Erkekler ve kadınlar için her yıl değişik saç modası gündeme gelmektedir. Saça şekil verebilmek için kullanılan düzleştiriciler, maşa ve benzeri saç şekillendiriciler, yüksek ısı yayan cihazlardır. Bu cihazların düzenli kullanılması, saçların aşırı çekilmesi ve hırpalanması saç sağlığını olumsuz etkileyecektir.

İnsanların, sağlıklı saçlara sahip olabilmesinde etkili olan birçok etken bulunmaktadır. Özellikle düzenli bir şekilde saçlara bakım yapılması, kişinin sağlıklı saçlara sahip olabilmesinde en önemli unsurlardandır. Bunun yanında insanların aşırı saç stillerini kendi saçlarında denememesi veya denerken saç bakımına da özen göstermesi sahip oldukları saçlarında uzun süre ciddi anlamda bir problem ile karşılaşmamasını sağlamaktadır.

Aşırı Saç Stillerinin Saç Sağlığına Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Kişilerin ve özellikle de belirli yaş grubu olan erkek ve bayanların, saçlarında uyguladıkları aşırı saç stillerinin saç sağlığına olumsuz etkileri bulunmaktadır. Öncelikle saça stil vermek adına kullanılan saç spreyi ve jöleler, kişinin saçının güçsüzleşmesine ve matlaşmasına yol açmaktadır. Saça sürekli bu maddelerin uygulanması kişinin saçlarında kırılmalara, saçın zayıflamasına ve ilerleyen süreçlerde saçta dökülmenin başlaması ile sonuçlanmaktadır.

Saça aşırı şekil vermede kullanılan diğer bir unsur ise saçın istenilen düzlüğe kavuşması için kullanılan saç düzleştiricisidir. Düşük ya da orta sıcaklıkta kullanılan bu aletlerin her gün kullanılması, saçlarda ciddi anlamda sorunların oluşmasında etkenlerden biridir. Saç düzleştiricisinin her gün değil de gerekli olduğu zamanlarda kullanılması saçta oluşabilecek tahribatın da önüne geçmektedir. Bunun yanında saça stil verme amacı ile kullanılan maşaların 2 saniyeden uzun saçta bırakılması, saçın güçsüzleşmesine yol açmaktadır.

Aşırı Saç Stillerinin Saç Sağlığına Olumsuz Etkilerini Azalmanın Yolları

Saçlarına şekil vermek isteyen kişilerin, saçı daha az yıpratan modellere yönelmesi, yüksek ısı yayan cihazların kullanımına sınırlama getirmesi gerekir. Badem yağı, yumurta, zeytinyağı gibi doğal ürünler, saçların nemini dengelemekte ve güç kazanmasını sağlamakta oldukça etkilidir. Bu ürünler ile saçlara maske hazırlamak, saç tellerindeki yıpranmayı hafifletecektir.

Saç köklerini besleyen gıdalardan tüketilmesi, belirli aralıklar ile saç maskeleri uygulanması, aşırı saç stilinin saçlarda yapacağı tahribatı da minimum seviyeye indirmektedir.