Share This:
Share This:

Beslenmenin Saç Sağlığına Etkileri

Yanlış beslenme, kısa süre içinde vücutta birçok belirti verir. Aşırı kilo alma veya zayıflama, enerji kaybı, mide hastalıkları, kansızlık, cilt hastalıkları ve saç hastalıkları, bunlardan bazılarıdır. Saçların daha canlı ve gür olması için biotin ağırlıklı beslenmek gerekir. Biotin B gurubunda yer alan bir vitamin türüdür. Tüm organların yenilenmesi ve dayanıklılığının artması, hücrelerin daha sağlıklı çalışmasına yani vücuttaki biotin oranına bağlıdır. Hücrelerin ihtiyacı olan enerji ise doğru beslenme sayesinde elde edilir. Saç dökülmesi, saçların erken beyazlaması, aşırı saç yağlanması, kaşıntı ve saç derisinde oluşan bazı hastalıklar, beslenme ile yakından alakalıdır.

Saçların Daha Sağlıklı Olması İçin Hangi Besinleri Tüketmek Gerekir?

  • Saçların çok daha sağlıklı olmasında etkili olan biotin içeren besinler düzenli olarak tüketilmelidir. Bunlar arasında balık türleri, ceviz, fındık, fıstık, pirinç ve bazı baklagiller, karaciğer, soya fasulyesi, süt ve süt ürünleri sayılabilir.
  • Her gün belli oranda protein içeren besinlerden tüketmek, diğer organlar gibi saçlarında sağlıklı olmasını sağlar. Kırmızı ve beyaz et, peynir, yoğurt, balık sık tüketilmelidir.
  • Mevsim meyve ve sebzelerinden tüketmek, metabolizma hızını artırarak, tüm beden gibi saçları da besler. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, saçlarınızda harikalar yaratacaktır.
  • Saç sağlığı için bol su içmek, yine meyve suları ve bitki çaylarından kullanmak gerekir. Çünkü saç derisinin belli oranda neme ihtiyacı vardır. Her gün iki litre su içmek, saç derininin nem dengesini korur, toksinleri vücuttan atarak, saçların yağ dengesini ayarlar.
  • Saç sağlığında, tüm hastalıklarda olduğu gibi stresinde etkisi vardır. Yoğun stres altındaki kişilerde saçların kabarması, tel tell ayrılması gözlemlenir. Stres oluşumunu önleyen besinlerden tüketmek, bedenin enerjisini yükseltecek ve saçların daha canlı ve parlak olmasını sağlayacaktır.

Yanlış Beslenmenin Saçlara Etkileri

Tek taraflı beslenen kişilerin ilk olarak saçları cansızlaşarak kurumaya veya aşırı yağlanmaya başlar. Saç kökleri zamanla zarar gördükten sonra ise saç derisinde saç kıran, mantar veya egzama gibi hastalıklar oluşmasına ve süratle saç dökülmesine yol açar. Saçların vaktinden önce beyazlaması da yanlış beslenmeye bağlıdır.