Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte saç ekim tekniklerinde de çeşitlilik başladı. İleri seviye saç kaybının olduğu durumlarda veya donör alanda bulunan saçların yetersizliği durumunda vücudun başka noktalarından saç kökü almak da mümkün hale geldi. BHT, Body Hair Transplantation yani Türkçesiyle vücut kaynaklı saç ekimi saç köklerinin kafa derisi haricinde bir bölgeden saç kökü alımına olanak sağlamaktadır. BHT, FUE saç ekim tekniği ile uygulanmaktadır ve genelde ilk tercih edilen yöntem değildir.

Vücuttan alınan kıl köklerinin yapısı kafa derimizde bulunan saçların yapısından farklıdır. Bu nedenle ekim operasyonundan sonraki ilk dönemlerde, kıl kökü yapısını değiştirmeyip korumaktadır. Ancak ekimden birkaç sene sonra yapısını değiştirip bulunduğu ortama adapte olmaktadır. BHT tekniğinde kıl kökleri, ense bölgesi, çene kemiğinin altı, sırt ya da omuz bölgesi, göğüs ve bunun gibi kıl kökü bakımından zengin yerlerden alınır.

İşlem öncesinde donör olmaya en uygun bölge belirlenir. Bu belirleme işlemi kıl yapısı, kök kalitesi, alım hızı ve benzeri testler sonucunda yapılır. Ardından uygun olan donör bölgeye lokal anestezi yapılır. Sonra çıkarılma işlemenine geçilir. Bu işlem ise mikromotor ya da manuel punç işlemi ile yapılır. Alınan köklerin yapısı farklı olduğu içim ekim yapılan bölgeye çok dengeli bir şekilde dağılım yapılması gerekmektedir. Çünkü alınan greft sayısı istenilen kadar fazla olmamaktadır.

Daha Fazla Bilgi Almak İster Misiniz?

Uzmanlarımıza Ücretsiz Danışın