Share This:
Share This:

Bilgisayar Destekli Saç Analizi

Genetik geçmiş, yanlış beslenme gibi sebepler saç sorunlarını beraberinde getirir. Saç derisinde oluşan hastalıklar da saçların dökülme miktarını artırır. Saç sorunlarının erken dönemde belirlenmesi, kısa süre içinde tedavi edilmesi açısından oldukça önemlidir. İncelen, kırılan ve cansız görünen saçlar için saç analizi yaptırmak faydalı olur. Özellikle bilgisayar destekli saç analizi, saç derisinde, saç köklerinde oluşan tüm sorunları anında göz önüne seren bir uygulamadır. Hatta saç ekiminde sağlıklı saçların belirlenmesi için, oldukça pratik bir yöntem olarak dikkat çeker.

Bilgisayar Destekli Saç Analizi Nedir?

Saç derisinin, bilgisayar ortamında yüzlerce defa büyütülerek incelenmesi saç analizi olarak adlandırılır. Bilgisayar destekli saç analizi sayesinde; saçlardaki dökülme oranı, saç köklerinin sağlığı, ileriki yıllarda dökülme ihtimali olan saç kökü adedi, saçtaki dökülme tipi gibi hesaplar yapılabilir. Bu sebeple saç ekimi için rehber niteliğinde bir uygulama olacaktır.

Bilgisayar Destekli Saç Analizinin Faydaları

Bilgisayar destekli saç analizi sayesinde, saç ekimi operasyonu öncesinde kolayca planlama yapılabilir. Çünkü donör bölgeden seçilen saç kökleri, saç ekimi yapılacak alandaki genişlik, kişinin mevcut saç sıklığı, saç derisinin sağlığı, saç analizi sayesinde kolayca belirlenir. Tüm bu veriler ışığında yapılan saç ekimi ise çok daha kolay ve kişiye yakışan özelliktedir.

FUE tekniği ile yapılan bilgisayarlı saç analizi; saç ekimi için son yıllarda fazlaca FUE tekniği tercih edilir. Uzman klinikler tarafından uygulanan bu teknik öncesinde, bilgisayarlı saç analizi yapılarak, operasyonda donör bölge belirlenir. Sağlıklı saçların kolay seçilmesini sağlayan bu uygulama ile ekilecek saç kökü adedi ve kişinin saç sıklığı da belirlenir.

Saç Analizi Sayesinde 3 D Tasarım; saç ekimi öncesinde, operasyonu planlayıp, bilgisayar ortamında canlandırmak için, 3 D tasarım yapılır. İlk olarak kişiye bilgisayarlı saç analizi yapılır. Kelleşen alanın genişliği araştırılarak, ekilecek saç kökü miktarı belirlenir. Ardından bilgisayar ortamına yüklenen kişinin fotoğrafı üzerinde yapılacak işlemler uygulanarak, operasyondan sonra oluşacak sonuç, saç ektirmek isteyen kişiye gösterilir. Saç ekiminden önce, kişiye bilgi veren ve cesaret kazandıran bir uygulamadır. Saç ekimi operasyonu yapan birçok klinikte kullanılmaktadır.