Share This:
Share This:

Biotin İle Saç Hastalıklarına Veda Edin

Vücut için gerekli olan B vitamini türlerinden biri olan Biotin, hücrelerin dayanıklı olmasında etkilidir. Eksikliği vücutta birçok belirti verir. Bu belirtilerden en bariz gözlemleneni ise aşırı saç dökülmesi, saç beyazlaması ve tırnakların incelip kırılmasıdır. Diğer belirtileri arasında ise halsizlik, yorgunluk, yüzde pullanma ve deri döküntüleri, saçlarda cansızlık ve matlaşma, aşırı saç yağlanması ve kaşıntısı sayılabilir. Sigara kullanan kişilerde ve hamilelerde biotin eksikliği gözlemlenebilmektedir. Yukarda sayılan şikâyetler bulunan kişilerin, yaptıracağı kan tahlilleri biotin eksikliği olup olmadığını gösterecektir. Vücutta dengelenen biotin ise ilk olarak saçları etkiler. Saç kökleri güçlenir, saç derisinde oluşan hastalıklar yok olur.

Biotin Eksikliği Saçları Nasıl Etkiler?

H vitamini özelliği taşıyan biotin eksikliğinde; saçların cansız ve mat görünmesi, saç dökülmesi ile birlikte, kaş ve kirpik dökülmesi oluşması kaçınılmazdır. Yine kan şekerinde dengesizlik, aşırı yorgunluk, tırnaklarda beyaz lekeler, saçta erkenden beyazlama görülür. Özellikle saçlardaki etkisi bilindiği için, birçok saç bakım ürününde, biotin kullanılmaktadır. Saçları ve kaş, kirpik, tırnak gibi organları, hem içerden hem dışardan beslemek amacı ile biotin haplarından yararlanmak mümkündür.

Biotin Eksikliği Diğer Organları Nasıl Etkiler?

Biotin eksikliği saç sorunlarının yanında; gözlerde kuruluk ve kızarma, duyu kabiliyetinde azalma, mide bulantısı, cilt hastalıkları, kas ağrıları, tırnaklarda kırılma ve tırnak uzamaması ve kolesterolde düşme gözlemlenebilir. Yine bazı psikolojik sorunlar yaşanması kaçınılmazdır. Kas gelişimi içinde etkili bir vitamin olduğu için spor yapan kişilere önerilir.  Fakat biotin içeren tabletleri, doktor kontrolünde kullanmak gerekir. Saç sorunları için biotin içeren şampuan ve saç bakım ürünleri kullanmak faydalı olacaktır.

Biotin İçeren Besinler

Bazı besinlerde biotin oranı fazladır. Yumurta sarısı, soya fasulyesi, fındık, fıstık, ceviz, somon gibi bazı balık türleri, kuru baklagiller, pirinç, bira mayası biotinin fazla olduğu besinler arasında yer alır. Bu besinlerden daha fazla tüketmek ise saç köklerinin beslenmesini, saç derisinde oluşan hastalıkların yok olmasını, ayrıca saçların daha gür ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Düzenli kullanılan besinler sayesinde, bedenin daha enerjik olması kan şekerinin dengeye kavuşması mümkündür.