Share This:
Share This:

Bıyık Ekimi Yapılırken Acı Duyulur Mu?

Son birkaç yılda gelişen teknoloji sayesinde; saç, sakal, bıyık hatta kaş ekimi, çok kolay şekilde tamamlanmaktadır. Tüylü olması gereken bu bölgelerdeki seyreklik, 1-7 saat süren operasyonlar ile giderilir. Özellikle bıyık bölgesinde, diğer bölgelere nazaran daha az tüy bulunduğu için, ekim işlemi hem daha kısa sürer hem daha az maliyetlidir. Saç ekimi gibi, sakal ve bıyık ekiminde de FUE tekniğinin daha fazla avantajı bulunmaktadır. Bu teknik bıyık bölgesinde iz bırakmayan ve acı hissettirmeyen bir uygulamadır. Bıyık tüyleri hiç çıkmayan veya seyrek olanlar için, kesin çözüm olarak önerilir.

Bıyık Ekiminde Hangi Bölgeden Nakil Yapılır?

Bıyık bölgesindeki tüyler, erkeklerin ergenlik dönemine girmesi ile çıkmaya başlar. İlk zamanlar ince tüy şeklinde olan kıllar, zamanla kalın ve tok hale gelir. Bıyık tüyleri hiç bulunmayan veya seyrek olan genç erkeklerde, psikolojik sıkıntılar kaçınılmazdır. Yaşıtlarından, kendini farklı hisseden gençler, zamanla içe kapanır. Bu sebeple bıyık ekimi operasyonlarına ilgi, son yıllarda bir hayli artmıştır.

Bıyıklar neden çıkmaz; bıyık kıllarının çıkmayışının birçok nedeni mevcuttur. Özellikle hormonsal denge veya genetik nedenler, bıyık kıllarının çıkmasında etkilidir. Aile geçmişinde köselik bulunan kişilerde, bıyık kılları çok seyrek çıkar. Vücuttaki bazı hormonların eksik veya fazla olması da köselik nedenleri arasında yer alır.

Bıyık kökleri için donör bölge; saç ekimi gibi bıyık ekimi içinde, ilk tercih edilen donör bölge ense bölgesidir. Bu bölgede yer alan kıllar, diğer bölgelerden daha fazla bıyık kıllarına benzer. Yine sertlik ve kalınlık olarak daha uyumludur.

Bıyık ekimi; ilk olarak ense bölgesi traş edilerek, kıl kökleri açığa çıkartılır. Ardından dayanıklı görünen tüyler, seçilerek çıkartılır. Uyuşturulan bıyık bölgesine nakledilir. İşlem sırasında az sayıda kök nakledildiği için, operasyon 1-2 saat içinde tamamlanır. Genellikle bıyık bölgesi için 300-1000 greft yeterli olmaktadır.

Bıyık ekimi sonrası; bıyık kılları saç kıllarından daha kısa sürede uzar. Yani 15 gün içinde, ekilen köklerin bir kısamı çıkacaktır. Ekilen bıyıklar çıkmaya başladığı anda, düzenli olarak traş olmak mümkündür.