Share This:
Share This:

Burun Estetiğinin Ardından Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde, en sık yapılan estetik operasyon burun estetiğidir. Genetik yapı olarak yüze göre daha iri burun yapısı oldukça sık görülür. Fakat burun estetiğinde geliştirilen yeni teknikler, operasyonların daha kolay, iyileşme süresinin daha kısa olmasını sağlamıştır. Burun estetiğinin, birçok detayı vardır. Kişinin yüzüne yakışan burun şekli, yüz ebatlarına uyumlu burun büyüklüğü ve dudakların duruşuna göre konumlandırılmış burun, oldukça titiz hesaplanmaktadır. Çünkü tek başına şekil olarak beğenilen burun, her yüze uyum sağlamaz.

Burun Estetiği

İlk muayenede, doktor burun yapısını kapsamlı olarak inceler. Kişinin yüzü ile uyumlu olacağı düşünülen değişiklikler, bilgisayar ortamında kişinin resmine aktarılarak, 3 D tasarım yapılır. Ardında operasyon için tarih verilir. Operasyon sırasında ise burnun, uç kısmından veya içinden kesi yapılarak, kıkırdak dokuya müdahale edilir. Burun kemiğinde düzeltme gerektirmeyen operasyonlar daha kısa süre içinde tamamlanır. Fakat kemik düzeltme operasyonları, biraz uzun sürer. Hatta bazen kemik eğriliği fazla olduğu durumlarda revizyon ameliyatı gerekebilir.

Burun estetiği için yaş sınırı; küçük yaşlarda geçirilen kazalarda, genellikle yaş sınırlaması aranmaz. Fakat burun estetiği için 17-18 yaş uygun görülür. Kişinin kemik gelişimi tamamlandıktan sonra yapılan estetik müdahaleler, daha doğru sonuçlar verecektir.

Burun Estetiğinden Sonrası

Burun estetiğinden sonra, genellikle bir gece hastanede yatmak gerekir. Ertesi gün evine çıkan kişi;

– Burun bölgesini dış darbelerden korumalı, iyileşme sürecinde sigara kullanımından kaçınmalıdır.

– Burun içine son yıllarda silikon yerleştirilerek, hastanın rahat nefes alması sağlanır. Bu sebeple tampon çıkartmak gibi bir sorun oluşmaz.

– İlk üç gün burun içinin nemini dengelemek amacı ile doktor tarafından önerilen burun damlasının kullanılması gerekir.

Burun estetiğinden sonra, bir ay kadar, ağır spor faaliyetlerinden kaçınmak şarttır.

– Operasyondan sonra, doktorun önerdiği kontrollerin aksatılmaması gerekir.

– Gözlük kullananların, iyileşme sürecinde lens kullanması önerilir.

Burun estetiğinden sonra burun şekli; operasyondan hemen sonra, burun bölgesi ve göz çevresinde birtakım şişlik ve morarmalar oluşur. Bu hasarın tamamen düzelmesi genellikle 15-20 gün içerisindedir. Burun estetiğinden sonra, asıl burun şekli ise ilk yılın sonunda netleşir.