Share This:
Share This:

Cerrahi Müdahale İle Saç Dökülmesi Sonlanır Mı?

Saç dökülmesinde, erken müdahale oldukça önemlidir. Çünkü saçlar her ne sebep ile dökülürse dökülsün, saç kökleri uzun süre canlılığını korur. Bu süre içinde saç sorunlarını erken dönemde fark etmek, gerekli tedavilerini yaptırmak, dökülen saç tellerinin yerine sağlıklı saçlar çıkmasını sağlar. Fakat saç köklerine geç müdahale etmek, saç kayıpları yaşanmasına neden olur. Saç ekimi operasyonları ise son yıllarda gençlerin yoğun ilgi gösterdiği operasyonlardır. Kişinin kendi saç kökleri kullanılarak yapılan bu operasyonlar oldukça doğal bir görüntü ortaya çıkartır.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapılır?

İlk olarak, saç dökülmesinin nedenleri araştırılmalıdır. Çünkü saç dökülmesinin yanlış beslenme, stres, genetik gibi pek çok nedeni bulunur. Beslenmede saç tellerini güçlendiren gıdalara yer açmak, stresi hayattan çıkartmak ve doğru saç bakım ürünleri kullanmak, saç dökülmesini normal seviyelere indirecektir. Ayrıca saç sağlığını etkileyen troid, şeker hastalığı gibi hastalıklarında, erken dönemde tedavi ettirilmesi gerekir. Tüm bu önlemler sayesinde yeni saç tellerinin dökülmesi önlenebilir.

Dökülen saçların tekrar çıkması; kökleri yok olan saç tellerini, tekrar çıkartmak mümkün değildir. Tekrar eski doğal ve güçlü saçlara kavuşmak için cerrahi yöntemlere başvurarak, saç ekimi operasyonu yaptırmak gerekir. Yani cerrahi müdahale ile saç dökülmesi önlenemez ama yeni ve sağlıklı saçlar çıkartılabilir.

Saç Ekimi Operasyonu İle Sağlıklı Saçlara Kavuşmak

Günümüzde daha kısa ve avantajlı bir uygulama olduğu için, FUE tekniği ile saç ekimi sıkça kullanılır. Saçın henüz dökümlememiş(ense bölgesi) bölümlerinden sağlıklı saç kökleri seçilerek, cerrahi bir işlem ile kelleşen bölgelere nakledilir. Saç dökülen, yani kelleşen alanın genişliğine ve mevcut saçların sıklığına göre, greft sayısı değişmektedir.

Saç ekiminde kullanılacak greft sayısı; 1500-4500 saç kökü yeterli olurken, tüm kafa derisine saç ekimi işleminde, 7000 köke kadar saç ekimi yapılabilir. Geniş alanlara saç ekimi, bazen ikinci ve üçüncü operasyonları gündeme getirecektir. Fakat günümüzde, deneyimli kliniklerin yaptığı saç ekimi operasyonları sayesinde, kişinin oldukça doğal görünümlü sağlıklı saçlara kavuşması oldukça kolay olur. Çoğu zaman sonuç oldukça memnuniyet vericidir.