Share This:
Share This:

Cilt Tiplerinin Özellikleri

Kadın-erkek her birey, cildini dış etkilerden ve yılların etkisinden korumak amacı ile düzenli olarak cilt bakımı yaptırmalıdır. Cilt bakımı yapmayan kişinin yüzünde; sivilceler, siyah noktalar, kırışıklıklar ve sarkmalar belirir. Oysa düzenli olarak temizlenen, nemlendirilen ve beslenen cilt, parlak canlı ve genç görünecektir. Cilt bakımı yaparken, cilt tipi dikkate alınmalıdır. Yanlış kullanılan cilt bakım ürünleri, cilde yarardan çok zarar verir. Kurumasına, nemini kaybetmesine ve pullanmasına yol açar. Bazı ciltler kuru, bazı ciltler karma, bazı ciltler ise yağlıdır. Profesyonel şartlarda yaptırılan cilt analizleri, cilt tipini ve sorunlarını ayrıntılı belirleyecektir.

Kuru Ciltler İçin Cilt Bakımı

Kuru ciltleri anlamak için banyodan sonra cildin gerilip gerilmediğine dikkat etmek gerekir. Kuru ciltler daha sıkı bir görüntü oluştursa da çabuk kırışma özelliği mevcuttur. Bu sebeple yağ bazlı nemlendiriciler kullanmak ve her gün cildi nemlendirmek önemlidir. Yine zeytinyağı, bal, yağlı yoğurt gibi doğal malzemeler kullanılarak, çeşitli maskeler hazırlamak ve haftada bir gün bu maskeyi cilde uygulamak, cildin daha aydınlık görünmesini sağlar. Ayrıca gün içinde iki litre su içmek, cildin nemli kalması için önemlidir.

Karma Ciltler İçin Cilt Bakımı

Karma cilt, şanslı bir cilt yapısı olarak değerlendirilir. Burun kenarları yağlı, diğer kısımlar kurudur. Bu tür ciltlerde, özel bakım kremleri kullanılmalıdır. Yağ seviyesi ayarlanmış nemlendiriciler, cildin dengeye kavuşmasını sağlar. Karma ciltlerde gül suyu gibi doğal ürünler kullanılarak, cildi temizlemek mümkündür.

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakımı

Yağlı cildin bakımı zordur. Fakat daha geç kırıştığı için şanslı sayılan bir cilt tipidir. Sabah yüzünü yıkayan ve evden çıkan şahıs, gün içinde birkaç defa cildini temizleme ihtiyacı hisseder. Çünkü cilt birkaç saat ara ile tekrar yağ üretir. Yağlı cildi olanlar gözenekleri açık olduğu için sivilce oluşumu fazladır. Ayrıca yağlı cilt daha çabuk sarkma yapar. Bu sebeple cilt bakımı ihmal edilmemelidir. Su bazlı cilt bakım ürünleri, yağlı cildi olanların kullanması gereken ürünlerdir. Yine yumurta, karbonat, limon, bal gibi doğal malzemeler ile cilde maskeler hazırlamak, cildin yağ dengesini koruyacak ve cildi temizleyecektir.