Share This:
Share This:

Daha Önceki Saç Ekimi Ameliyatından Kalan İzler Yok Edilebilir Mi?

Saç ekimi operasyonlarında, geçmişten günümüze iki teknik kullanılır. Bu tekniklerden FUE tekniği, son yıllarda geliştirilmiş, iz bırakmayan saç ekimi operasyonları haline gelmiştir. Fakat FUT tekniği ile saç ekiminde deneyimsiz kişilerin yaptığı saç ekimi, derin yara izleri bırakır. Saçların altında kaldığı düşünülen bu izlerin, saçlar kısa kestirildiğinde ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu sebeple daha önce FUT tekniği ile saç ekimi yaptıran kişiler, oluşan yara izlerini düzeltmek amacı ile rötuş operasyonları talep eder.

Saç ekiminden kalan izler; daha önceki yıllarda yapılan saç ekiminde amaç; saç ekerek, saç derisini kapatmaktır. Yani operasyonda oluşan izler, saçların altında kalmaktadır. Fakat bu uygulama, saç kısa kesildiğinde, saç derisinde kalıcı izlerin görünmesine neden olur. Bu sebeple daha önceki saç ekiminin izlerinin silinmesi için yeni operasyonlar, her geçen gün yoğun talep görmektedir.

FUT Tekniği İle Yapılan Saç Ekiminden Kalan İzleri Yok Eden Yöntemler

Ense bölgesindeki saç derisinde kalan izleri yok etmek için, günümüzde iki yöntem kullanılır. İlk yöntem skar(iz) yöntemidir. Dikiş izi olan bölgeler, özel cihazlar yardımı ile kesilerek çıkartılır. Ardından estetik operasyonlarında kullanılan ince ameliyat ipleri ile aynı bölge tekrar dikilir. Yani mevcut dikişler, daha incelir ve görünmez hale getirilir. Diğer yöntem ise geniş olan izlerin üzerine tekrar FUE tekniği ile saç ekmektir. Yara izlerinin olduğu bölgenin içine ekilen saç kökleri, kısa süre içinde çıkarak, izlerin üzerini saç telleri ile kapatır.

Saç Ekimi Öncesinde Yapılan Saç Analizi Saç Derisindeki İzler Kapatma Olanağı Yaratır

Son yıllarda, saç ekimi yapan klinikler saç analizi uygulamasını geliştirmiştir. Bu uygulama sayesinde, saç ekimi öncesinde kişiye özel saç analizi yapılabilir. Mevcut saç sıklığı, saç kalitesi, saç derisindeki yara izleri önceden görülerek, saç ekimi planlanır. Hangi bölgeye hangi oranda saç ekileceği kararlaştırılır. Operasyondan sonra oluşacak görüntü, kişiye bilgisayar ortamında gösterilerek, saç ekimi operasyonunun beklenti doğrultusunda gelişmesi sağlanır. Bu sebeple son yıllarda yapılan saç ekimi operasyonlarından sonra, tekrar düzeltme operasyonuna ihtiyaç duyulmaz.