Saç ektiren çoğu insanın kafasında olan büyük sorulardan biri de tıraşsız saç ekim operasyonun mümkün olup olmadığıdır. Özellikle kadınlar tarafından sorulan bu sorunun cevabı ise evet, mümkündür. Bunun talebin sebebi ise insanların saç ekimi yaptırdığını gizlemek istemesi veya günlük hayatını sürdürürken özgüveninden taviz vermek istememesi olabilir.

Saçın tamamı kesilmeden iki farklı biçimde saç ekimi yapılabilir. İlk olarak kısmen tıraş denilen bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemde uzun saçlı kişilerde kafanın arkasında iki kulağın arasında bulunan bölgede pencere adı verilen ufak bir bölge açılır. Özellikle 2800 greftin altında ekim yapılacak durumlarda bu yöntem tercih edilebilir. İki kulak arasında kalan, ihtiyaç uyulan greftle doğru orantılı büyüklükte dikdörtgen bir alana tıraş yapılır. Ancak üstündeki saçlar sayesinde tıraşlı alan görünmez. Bu operasyonun avantajları, saç ekimi yaptıran hasta saç şeklini korur, operasyon belli olmayacağı için kısa sürede normal hayatına dönüş yapar, daha az greft gerektği için iyileşme süreci kısa sürer ve operasyonun sonrasında donör alanda oluşan kabuklanma saçlarla gizlendiği için kesinlikle görülmez. Bu operasyonun dezavantajları ise sadece uzun saçlı kişilerde kullanılabilinir, tek seansta alınabilecek saç kökü sayısı sınırlıdır, birden fazla yapılan seanslarda, seanslar arası süre 6 ay olacağından toplam ekim süresi çok zaman alır ve operasyonun maliyeti diğerlerine oranla daha yüksek olabilir.

Tıraşsız yöntemlerin ikinci ise tamamen tıraşsız saç ekim yöntemidir. Bu tür operasyonlarda en fazla 1000 greft alımı yapılır. Hastanın saçlarının seyrek olması, aralarının açık olması gibi durumlarda yani ekim yapılacak bölgenin küçük olması durumlarında bu yöntem daha yüksek başarıyla tamamlanmaktadır. Bu operasyonun diğer saç ekim operasyonlarından farkı ise saç kökü alırken kullanılan aletin (Choi Implanter Pen)  yarı açık uçlu silindir bir iğne ile yapılıyor olunmasıdır. Operasyon sırasında kullanılan kullanılan iğne boyutu 0,7 ya da 0,95’tir ve iğne insan kontrolü ile döndürülebilir. Saç kökü iğnenin bahsedilen açık tarafı ile alınır ardından ise 360 derece döndürülür ve kök tamamen alınmış olur. Bu yöntemde DHI saç ekim tekniği kullanılır. Bu sayede alınan saç ekilecek olan alana 1 – 2 dakika içerisinde yerleştirilir. Bu nedenle saç kökleri dışarıda beklemeden transfer edilir ve böylece saç kökleri zarar görmez. Ancak

DHI implanter yöntemi klasik FUE saç ekim tekniği ile karşılaştırılınca daha uzun sürer ve ortalama olarak 6 saat olmak üzere  ekilecek alanın büyüklüğüne göre  işlem 2 gün sürebilir. Zahmetli bir yöntem olması sebebiyle de uzmanlık ve deneyim gerektirir.

Daha Fazla Bilgi Almak İster Misiniz?

Uzmanlarımıza Ücretsiz Danışın