Share This:
Share This:

Doğal Saç Maskesi Tarifleri

Mayonez Maskesi

Mayonez maskesi özellikle kimyasal ve ısıl işlemler nedeniyle yıpranmış saçlar için tercih edilir. Zengin yağ içeriğiyle saçlarınızı onarırken parlaklık katar, saça doğal nemini geri kazandırır. Maskeyi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; 4 kaşık mayonez, 1 yumurta sarısı, 2 yemek kaşığı zeytinyağı. Oda sıcaklığında beklettiğiniz mayonezi ve yumurta sarısını zeytinyağı ile karıştırarak iyice çırptıktan sonra daha önce nemlendirdiğiniz saç diplerinize masaj yaparak tüm saçınıza uygulayın. Saçınızı streç film ile sararak bir saat bekledikten sonra önce soğuk suyla iyice durulayın daha sonra sıcak suyla yıkayın. Böyle hem saçlarınızın yumurta kokmasını önlemiş hem de yağdan arındırmış olursunuz. Maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Patates Maskesi

Patates suyu maskesi içerdiği A, B, ve C vitamini ve kalsiyum, protein gibi saçlar için oldukça faydalı maddeler içermesi nedeniyle özellikle saç dökülmesi şikayeti olanlar tarafından tercih edilir. Ayrıca patates tüketilmesi durumunda içerdiği antioksidanlar sayesinde saçınızı beslerken aynı zamanda sizi akciğer kanseri,diyabet ve kalp krizine karşı korur. Patates maskesi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 adet orta boy patates, bir adet yumurta sarısı ve 1 tatlı kaşığı bal. Patatesleri haşlayıp suyunun ılımasını bekleyin daha sonra yumurta sarısı ve balı da ekleyerek iyice karıştırın, hazırladığınız maskeyi saç diplerinize masaj yaparak tüm saçınıza uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra saçınızı yumurta kokmaması için soğuk suyla iyice duruladıktan sonra sıcak suyla yıkayın. İşlemi haftada bir tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

Portakal Suyu Maskesi

Portakal içerdiği C vitamini sayesinde saça parlaklık ve hacim kazandır iken, biyo-flavonoidler ile de saç derinizdeki kan dolaşımını hızlandırarak saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlar. Kepekli saçlar için de tercih edilir. Portakal suyu maskesi için ihtiyacınız olan malzemeler; yarım su bardağı taze sıkılmış portakal, hazır satılan portakal sularını kullanmamaya özen gösterin ve yarım su bardağı yoğurt. Maskenize katacağınız yoğurt zengin protein, kalsiyum ve yağ içeriğiyle saçınıza nem ve parlaklık kazandırır. Maskeyi hazırlamak için yoğurt ve portakal suyunu iyice karıştırıp çırptıktan sonra saç diplerinize masaj yaparak tüm saçınıza uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. İşlemi haftada bir uygulamanız yeterli olacaktır.