Share This:
Share This:

Doğru Saç Bakımı Nasıl Olur?

Saç bakımı, ihmale gelmez. Çünkü saç telleri hassas ve kırılgandır. Günlük kullanılan saç bakım ürünlerinin doğru seçilmesi, saçın ihtiyacı olan bakımın düzenli yapılması gerekir. Beslenmenin ise saç sağılığı üzerinde oldukça fazla etkisi vardır. Çünkü tüm organlar gibi saç telleri de tüketilen besinler sayesinde içeriden beslenir ve güç kazanır. Yine bazı hastalıklar saç kurumasına, kırılmasına ve dökülmesine yol açar. Özellikle saç derisinde oluşan saç kıran, saç mantarı gibi hastalıklar, saçların bölgesel olarak kaybedilmesine neden olur. Troid hastalığı ve şeker hastalığı ise dönem dönem saçların dökülme hızını artırarak saçların seyrek görünmesinde etkilidir.

Saç Bakımında Vitaminler

Saçların daha fazla beslenip güç kazanması için, biotin içeren besinlerden bolca tüketmek gerekir. Bu besinler ise sakatatlar, bazı balık türleri, kuru yemişlerdir. Protein içeriği yüksek besinler de saçların daha sağlıklı olmasında etkilidir. Kırmızı veya beyaz et, balık, süt ürünleri içeren besinleri, fazla tüketmeyenlerin dışarıdan vitamin desteği alması önerilir.

Doğru Saç Bakım Ürünleri Kullanılmalıdır

Saç yapısı belirlendikten sonra, doğru saç bakım ürününü seçmek ve kimyasal içeren ürünler yerine doğal içerikli bakım ürünleri kullanmak gerekir. Yağlı saçı olanların, yağlı saçlara özel ürünler, kuru saçı olanların kuru saçlara özel ürünler kullanması önerilir. Yine saçında kepek sorunu olanların, kepeklenmeyi önleyen şampuanlara yönelmesi önemlidir.

Düzenli Olarak Yapılan Bakım Maskeleri

Saç şekillendirmek amacı ile kullanılan; saç maşası, düzleştirici, fön makinesi gibi aletler, saçın kurumasına, kırılmasına ve dökülmesine neden olur. Bu aletleri kullananların, düzenli olarak saç kırıklarını aldırması ve saçların nem kazanması için çeşitli yağlar ile maske hazırlaması önemlidir. Hint yağı, Kokonat yağı, Jojoba yağı saçların beslenmesini ve daha çabuk uzamasını sağlayan yağlar arasındadır.

Saç Ekimi Operasyonları

Her türlü tedbir alınsa dahi genetik saç dökülmesini tamamen önlemenin, her hangi bir yolu yoktur. Ancak saç ekimi operasyonları ile saçlar eski sık ve gür görüntüsüne kavuşturulabilir. Günümüzde saç ekimini oldukça kısa süre içinde yapan klinikler mevcuttur. FUE tekniği kullanılarak yapılan saç ekimi, hem operasyon sayısını azaltacak hem iyileşme sürecini kısaltacaktır.