Share This:
Share This:

Doğum Sonrası Meme Küçültme Ameliyatı

Genetik yapı olarak iri göğüslere sahip insanların sırt ağrıları çekmesi kaçınılmazdır. Ayrıca memelerdeki büyüklük nedeni ile deri tahrişleri oluşur. Zaten yapı olarak büyük memeler, doğuma bağlı olarak zamanla daha da irileşecek, hatta sarkmalar oluşacaktır. Doğumdan sonra meme küçültme operasyonları ise günümüzde oldukça sık yapılan estetik operasyonlar arasında yer alır. Aynı operasyon sırasında; memelerdeki deri fazlası çıkartılarak, sarkma, asimetri ve meme ucu da düzeltilebilir. Meme küçültme operasyonları için, genellikle 18 yaş sonrası uygun olur çünkü bu yaşlarda memeler, gerçek şeklini almış olacaktır.

Doğumdan Sonra meme küçültme; meme estetiğinde genellikle doğum sonrası hatta emzirme sonrası daha uygun olur. Çünkü hamilelik sırasında, hormonsal etkiler ile memelerde değişiklikler olur.

Doğum sonrası meme estetiği için uygun dönem; doğumdan hemen sonra yaptırılan cerrahi işlemler, bebek emzirmeye engel olur. Ayrıca memelerin şekli emzirme sonrasında netleşir. Bu sebeple doğumdan bir yıl sonra, meme küçültme sağlıklı sonuçlar alınmasını sağlar.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlk muayenede, memelerdeki deformasyon ayrıntılı olarak incelenir. Kişinin kendi bedenine uygun kup, kararlaştırılır. Operasyon anında ise meme ucundan veya meme altından kesi yapılarak, memelerde bulunan fazla yağlar çıkartılır. Yine memelerde sarkma varsa deri fazlası alınarak, gerekli durumlarda meme içine silikon yerleştirilerek operasyon tamamlanır. Uygulanan kesiler, memelerde dikkat çekmeyen bölgelerde yapıldığı için meme şekillendirme operasyonundan sonra, fazla iz kalmayacaktır.

Meme Küçültme Operasyonundan Sonra Emzirme

Tercih olarak meme estetiği, doğumlardan sonra tavsiye edilir. Fakat henüz çok erken dönemlerde yapılan meme küçültme operasyonundan sonra, doğum yapan kadının bebek emzirmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Meme içine silikon yerleştirilse dahi, son yıllarda piyasaya çıkan silikonların, hamileliğe ve emzirmeye etkisi bulunmaz. Oldukça güvenli silikonlar kullanılır.

Doğum sonrası meme estetiğinde iyileşme; meme estetiğinden sonra, ilk gece hastanede geçirilmelidir. Meme bölgesine takılan korse ise memelerin daha kolay şekil alması için kullanılır. İlk 7-10 gün ağır işlerden kaçınmak ve düzenli yapılan spora ara vermek gerekir. Zorlayıcı faaliyetler, meme bölgesinde şişmelere neden olacaktır.