Share This:
Share This:

Düzenli Saç Bakımının Önemi

Saç sorunları, çok erken yaşlarda başlayarak, hayat boyu devam eder. Her insanın bazı dönemlerde saçlarında; incelme, kuruma, kabarma görülür. Bu sebeple saç bakımı, hayatın her aşamasında ihmal edilmemelidir. Tüketilen besinler dikkatli seçilerek, kullanılan saç bakım ürünleri araştırılarak, saçlara günlük bakım yapmak mümkündür. Haftalık ve aylık bakımlarda ise profesyonel yardım almak faydalı olur. Fakat maddi imkânı olmayan kişilerin, evde saç bakımı yapması da mümkündür. Doğal içerikli saç bakım maskeleri, haftalık ve aylık bakımda oldukça faydalı olur.

Saç Bakımı İhmal Edildiğinde Saçlarda Ne Gibi Sorunlar Çıkar?

Saçların; erken yaşlarda beyazlaması, dökülmesi, kuru ve cansız görünmesi, bazı işaretler verir. Saç bakımının yanlış yapılması veya ihmal edilmesi, saç tellerinin ilk olarak incelmesine ardından ise dökülmesine neden olur. Saç bakımı ihmal edildiğinde;

  • Saçların eski ışıltısı kaybolur. Saç rengi, mat ve soluk bir görüntü kazanır.
  • Saç telleri nemini kaybeder, saçlar kuru ve cansız görünür.
  • Saç kökleri yeterince beslenemediği için, saç beyazlaması hatta dökülmesi başlar.
  • Saç derisinde pullanma görülür, bir takım yaralar çıkar.

Saç Bakımında İhmal Edilmemesi Gerekenler

Saç bakımı, aslında zor değildir. Rutin yapılan bazı uygulamalar, daha sağlıklı saçlara kavuşmayı sağlar. Doğru saç bakımı için, ilk alınması gereken tedbir tüketilen gıdalardır. Saçların beslenmesini sağlayan; et, süt, yumurta balık gibi protein içeren besinlerden bolca tüketmek ve düzenli olarak su içmek gerekir. Çünkü içilen su, saçların nemini dengeler. Kullanılan saç bakım ürünlerinin kimyasal içermemesi gerekir. Tüm bu tedbirlerin yanında, haftalık ve aylık yapılan saç bakım maskeleri, saçların daha canlı ve parlak olmasını sağlar.

Bakımsızlık Sebebi İle Dökülen Saçlar

Saç bakımı uzun süre ihmal edildiğinde, saçlarda dökülme oluşacaktır. Saç telleri döküldükten bir süre sonra, saç kökleri deri içinde yok olur ve tekrar çıkmaz. Böyle durumlarda tekrar canlı saçlara kavuşmak için, saç ekimi operasyonları tercih edilir. Yalnızca bir günde FUE tekniği kullanılarak yapılan saç ekimi, kısa bir iyileşme dönemi sunar. Kişiyi günlük yaşantısından uzun süre alıkoyan operasyonlar değildir.