Share This:
Share This:

Ekilen Saçın Kalitesi Değişir Mi?

Saç ekiminde doğal görüntü yakalamak için, birçok ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Saç ekimi için kullanılan köklerin kalitesi, saç ekimi operasyonunun dikkatle planlanması, kullanılan teknik ve operasyondan sonra iyileşme süresi, saç ekiminin başarısını ortaya çıkartır. Günümüzde saç ekimi için daha çok FUE tekniği tercih edilmektedir. Çünkü bu uygulama, daha fazla saç kökü nakletme olanağı yaratır. Ayrıca operasyon süresi kısa, iyileşme süreci ise acısızdır. Özellikle saç derisinde geniş oranda kellik oluşan kişiler için, FUE tekniği ile saç ekimi büyük avantaj sağlar.

Saç Ekiminde Saçların Kalitesi Neye Bağlıdır?

Saç ekiminde kullanılan saç köklerinin, titizlikle seçilmesi önemlidir. Çünkü operasyon sırasında deri içinden çıkartılan ve bir miktar dış ortamda bekleyen saç kökleri, nakil sırasında hırpalanır. Ayrıca, ekilen saçların dayanıklı olması, kısa süre içinde dökülmemesi gerekir. Bu sebeple nakil için seçilen saç kökleri, saç derisinde en son dökülme olan bölge, yani ense bölgesinden seçilir. Ensede yer alan saçlar oldukça sıktır. Bu bölgeden alınan 10000 kök saç, ensede boşluk oluşturmaz.

Ense bölgesinde saç ekimi için yeterli kök bulunmadığında; saçın en son dökülme olan bölgesi ense bölgesidir. Ense bölgesinde saç ekimi için yeterli kök bulunmuyorsa, saçlar tamamen dökülmüş demektir. Bu defa saç ekimi için vücut kılları kullanılır. Özellikle göğüs ve sırt kılları, saç yapısı ile daha fazla benzerlik gösterir. Bu sebeple ilk tercih göğüs ve ense kökleridir. Bu kökler saç derisine nakledildiğinde, zamanla saç ile benzer özellikler gösterecek, saç şekli alacaktır.

Ekilen Saçların Daha Sağlıklı Çıkmasını Sağlayan Yardımcı Tedaviler

Saç ekimi ile birlikte kullanılan ve ekilen saçların büyük oranda tutmasını sağlayan, vitamin destekli saç mezoterapisi ve PRP destekli saç mezoterapisi, operasyon sırasında saç kökü kayıplarını azaltır. Her iki uygulamada, tıbbi koşullarda yani klinik ortamında uygulanmaktadır. İçeriğinde ise saç derisini güçlendiren ve saç köklerinin rahat beslenmesini sağlayan çeşitli karışımlar bulunur. Saç ekiminden bir hafta önce, saç derisine enjekte edilir. Saç ekiminden sonra ise seanslar halinde istenilen oranda kullanılabilir.