Share This:
Share This:

Ekilen Saçlar Beyazlar Mı?

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişilerin, kafasında birçok soru vardır. İlk olarak ekilen saçların ne kadar doğal görüneceği merak edilir. Oysa kişinin kendi saçı kullanılarak yapılan başarılı bir saç naklinin, bir yıl sonra orijinal saçlardan hiçbir farkı kalmayacaktır. Yani kişinin kendi saçı hangi özellikleri gösteriyorsa, ekilen saçlarda aynı özellikleri gösterir. Fakat saç ekimi operasyonlarının deneyimli ellerde yapılması oldukça önemlidir. Deneyimsiz kişilerin kafa derisine uyumsuz veya ters yerleştirdiği saçlar, yapay bir görüntü ortaya çıkartır. Ön saç çizgisi, saç ayrımı ve en önemlisi de saçların düz olarak ekilmesi önemlidir.

Ekilen Saçların Beyazlama Süreci

Kişinin kendi kafa derisinden alınarak ekilen saçlar, diğer saçlar ile aynı süreçte beyazlar. Fakat saçların normal döngüsü, ilk olarak alın ve tepe bölgelerinde beyazların ve dökülmelerin başlamasıdır. Ekilen saçlar ise bu sebeple ense bölgesinden seçilir. Yani en son dökülme ve beyazlama, ekilen saçlarda gözlemlenir. Ekilen saçlar genellikle en son beyazlayan ve hayat boyu kalıcı saçlardır.

Genetik olarak saç beyazlaması; bazı kişilerde vaktinden erken saç beyazlaması görülür. Bu durum genlerin etkisi ile olabileceği gibi, bazen aşırı stres, besin yetersizliği gibi sebeplerde saç beyazlamasına yol açar. Erken saç beyazlamasında, diğer saçlar gibi ekilen saçlarda da beyazlar gözlemlenir.

Ekilen Saçlar Boyanır Mı?

Ekilen saçlara, aradan bir yıl geçtikten sonra farklı bir muamele yapılması gerekmez. Yani diğer saçlar gibi; kestirmek, boyamak hatta düzenli olarak fön çektirmek mümkündür. Saç derisine yerleşen saç kökleri, küçük çekmelerden etkilenmez. Hassasiyeti aynen diğer saçlar gibi olacaktır. Özellikle saç ektiren kadınların, sık olarak saçlarını boyaması, ombre yaptırması veya gölge attırması mümkündür.

Saç Ekiminden Sonra Saçların Normal Görüntüsüne Kavuşması Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi tamamlandıktan sonra, ilk on gün önemlidir. Ekilen saç köklerinin bir kısmı 2-3 ay içinde çıkmaya başlar. Tamamının çıkması ise genellikle 6 ay sürecektir. Yani ilk etapta saçlar toplu halde çıkmadığı için, ekilen saçların gerçek görüntüsü bir süre fark edilmez. Ancak bir yıl geçtikten sonra, saç ekiminin başarısı görülebilir.