Share This:
Share This:

Ekilen Saçlar Güneş Işınlarından Olumsuz Etkilenir Mi?

Günümüzde başarılı bir şekilde yapılan saç ekimi operasyonlarından sonra, birçok ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Çünkü saç ekimi için saç derisine aşılan küçük kanallar, işlem tamamlandıktan sonra bir süre oldukça hassas olacaktır. Saçlı derinin, özellikle güneş ve yağmur gibi dış etkilerden korunması önemlidir. Ekilen saçların tutma oranını etkileyen güneş gibi dış etkiler, saç köklerinin zarar görmesine neden olur. Zaten mevcut saçların sağlığı için de mümkün olduğu kadar güneş ışınlarından saçları korumak önemlidir.

Güneş Işınlarının Saç Sağlığına Etkileri

Güneşin neden olduğu ultraviyole ışınlar, saç derisinde bir takım hastalıklar oluşmasına neden olur. Saç dökülmesine sebep olan bu hastalıklardan sonra, hem ekilen saç köklerinde kayıplar yaşamak, hem mevcut saçlarda dökülme ile karşılaşmak mümkündür. Özellikle saç ekimi işleminden sonra, güneşten korunmak doktorlar tarafından şart koşulur. Hatta güneşin daha az çıktığı Sonbahar ve Kış aylarında saç ekimi yaptırılması tavsiye edilir. Çünkü saç ekilen bölgede bulunan kırmızı yaraların, güneş ışınlarından olumsuz etkilendiği bilinmektedir. Yine saçların kurumasına ve yıpranmış görünmesine neden olan en büyük sebepler arasında güneş ışınları sayılabilir.

Ekilen Saçların Daha Kısa Sürede Çıkması İçin Neler Yapılabilir?

Saç ekimini gerçekleştirecek klinikler, operasyon öncesinde hastaya ayrıntılı olarak bilgi verir. Operasyondan sonra ilk 3 gün saç derisine su değdirmemek gerekir. Yine küçük yaralar oluşan bölgeye, yağmur değmemesi önemlidir. Bu sebeple ilk on gün saç derisine bere takmak önemlidir. Ekilen saçların daha sağlıklı ve kısa süre içinde çıkması için saç derisini güçlendiren bazı uygulamalar mevcuttur.

Saç mezoterapisi; çeşitli vitamin karışımlarından hazırlanan saç mezoterapisi, saç derisinin güçlenmesinde oldukça etkilidir. Bu sebeple saç ekimi ile birlikte saç mezoterapisi yaptırmak mümkündür.

PRP saç mezoterapisi; birçok deneyimli klinik tarafından, saç ekimi operasyonları ile birlikte uygulanan bir kök hücre tedavisidir. Kişinin kendi kanından ayrıştırılan kök hücreler, özel işlemlerden geçirilerek, saç derisine nakledilir. Bu uygulama sonucunda, ekilen saçların çok daha sık ve güçlü bir şekilde çıktığı bilinmektedir. Ayrıca saç derisindeki birçok hastalığı önleme özelliği mevcuttur.