Share This:
Share This:

Ekilen Saçlara Kuru Şampuan Kullanılabilir Mi?

Saç ekimi tamamlandıktan sonra, ilk on gün saç derisinin bakımı oldukça dikkatli yapılır. Çünkü bu dönem; ekilen saçların deri ile uyum sağlama, bir anlamda saç derisine tutunma sürecidir. Hem saç yıkama şekli hem kullanılan ürünler büyük önem taşır. Yine saç derisine darbe alınmamalıdır. On gün sonra ise saç derisinde oluşan tüm yaralar kaybolur. Bu aşamadan sonra saç derisinin eski hassasiyeti kaybolacaktır. Saç ekiminden önceki saç bakımı, aynı şekilde devam edebilir. Saç yıkamak için kullanılan şampuanların ise özellikle saç yapısına uygun seçilmesi önemlidir.

Ekilen Saçlar Kuru Telliyse

Saç ekiminde, kişinin kendi saç kökleri kullanılır. Yani kişinin saç yapısı yağlıysa, yeni ekilen saçların yağlanma şekli aynı olur. Kişinin saç yapısı kuruysa, ekilen saç kökleri de kuru olacaktır. Saç ekimi yapan doktor, operasyon sonrasında kullanılması gereken saç bakım ürünleri konusunda kişiyi aydınlatır. Fakat operasyondan sonra, saç yapısına uygun ama doğal içerikli saç bakım ürünleri kullanılmalıdır. Çünkü kozmetikte kullanılan ürünlerin birçoğunda, zararlı kimyasallar mevcuttur. Bu kimyasallar hem saç dökülmesine neden olur, hem kanserojen etkileri vardır.

Ekilen Saçlar Yağlı İse

Saç ekimi uygulanan kişi yağlı saçlara sahipse, ekilen saçlar da yağlı çıkar. Operasyon tamamlandıktan sonra kullanılan saç bakım ürünlerinin, yağlı saçlara özel hazırlanması gerekir. Yine saç yıkama sıklığı dikkatle ayarlanmalı, saçlar sık yıkanarak, yağ dengesi bozulmamalıdır. Piyasada satılan doğal içerikli şampuan ve saç bakım ürünleri sayesinde, saçlar daha sağlıklı ve gür görünür, yeni ekilen saçlar ise deriye daha fazla tutunur.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama

Saç ekimi operasyonu tamamlandıktan sonra, ilk yıkama 48 saat sonra genellikle operasyonu yapan klinikte gerçekleştirilir. Çünkü bu ilk yıkamada, saç derisi ve ekilen saç kökleri bir hayli hassastır. En ufak bir yanlış uygulama, saç köklerinin deri dışına çıkmasına neden olur. Saç yıkama suyu ılık olmalı, parmak uçları ile saç derisine hafifçe masaj yapılmalıdır. İlk yıkamanın ardında diğer yıkamalar, 15 gün; günde bir defa olarak devam eder ve saç ektiren kişi, kendi imkânları ile evde kolayca yapabilir.