Share This:
Share This:

Ekilen Saçların Dökülme Oranı Bölgeye Göre Değişir Mi?

Günümüzde yapılan saç ekimlerinde, donör bölge olarak genellikle ilk terci ense bölgesidir. Bu durumun sebebi ise ensedeki saç köklerinin, çok daha dayanıklı olması ve nakledildiği bölgeye uyum sağlamasıdır. Yani ense bölgesinden alınarak, saçın her hangi bir bölgesine nakledilen saç kökleri, kolaylıkla dökülmez. Hatta çevresindeki mevcut saçlar dökülmesine rağmen, yeni ekilen saç kökleri, hayat boyu dayanıklı olmaktadır. Fakat saç ekimi operasyonlarında, bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekir.

Ekilen saçların yönü iyi ayarlanmalıdır; saç çıkma yönüne dikkat edilmeden yapılan saç ekimi, saçların ters çıkmasına neden olur. Saç ekimi tamamlanıp saçların çıkmasından sonra fark edilen ters ekim, saçların yapay bir şekilde görünmesine sebep olur.

Saç ekiminde ön saç çizgisi; saçları, şakaklardan veya alından başlayarak dökülen kişiler için ön saç çizgisi önemlidir. Ön saç çizgisi, her insanda genetik yapı sebebi ile değişiktir. Alın bölgesinin genişliği orantılanarak yapılan ön saç çizgisi, kişiyi oldukça doğal bir görüntüye kavuşturacaktır.

Saç ekimi, saç dökülmesi yavaşladığı dönemde yaptırılmalıdır; özellikle bölgesel saç ekiminde, yeni ekilen saçlar, mevcut saçlardan çok daha dayanıklı olacaktır. Ekilen saçlar sabitken, çevresindeki saçlar döküldüğünde istenmeyen bazı görüntülere yol açar, hatta tekrar saç ekimi operasyonu gerekir. Bu sebeple 28 yaşından sonra, yani saç dökülmesi yavaşladıktan sonra yapılan saç ekimi, ekilen saçların daha verimli sonuç vermesini sağlar.

Saç Ekiminde Saçların Daha Dayanıklı Olmasını Sağlayan Uygulamalar

Saç derisini güçlendirmek için profesyonel olarak yapılan bazı uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamalar, hem ekilen saçların daha gür ve sağlıklı olması hem dökülme meydana gelmeyen saçların, güçlendirilmesi için oldukça önemlidir.

Vitamin destekli saç mezoterapisi; klinik şartlarında, yalnızca profesyonel kişiler tarafından saç derisine uygulanan saç mezoterapisi, bir nevi saç derisinin içeriden beslenmesidir. Derinin içinde yer alan kanallara, çeşitli vitamin takviyeleri nakledilir.

PRP saç mezoterapisi; saç ekimi yapılan kişinin kendi kanı alınarak, özel bazı işlemlerden geçirilir. Ardından tekrar saç derisindeki kanallara nakledilir. Saç derisine kök hücre tedavisi yapılmaktadır. Birçok doktorun saç ekimine takviye olarak önerdiği, başarısı kanıtlanmış bir uygulamadır.