Share This:
Share This:

Ekilen Saçların Tümü Çıkar Mı?

Saç ekimi operasyonlarında, ekilen saçların çıkma oranı, operasyonun başarısını gösterecektir. Başarılı bir saç ekimi operasyonunda; hem operasyonu yapan kliniğe hem saç ekilen kişiye, bazı görevler düşer. Dikkatle planlanarak yapılan ve her türlü tedbir alınan saç ekiminden sonra, ekilen saçların büyük çoğunluğu saç derisine tutunur. Fakat operasyon anında zarar gören, bazı saç tellerinin ölmesi mümkündür. Hem saç köklerinin, saç derisinden çıkartılması aşamasında, hem saç köklerinin yeni yerine ekilmesi aşamasında titiz davranmak, saç kökü kayıplarının daha az olmasını sağlar.

Saç Ekiminden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ektirmeye karar veren şahıs ilk muayeneye gittiğinde, saç derisi ayrıntılı olarak incelenir. Saç derisine transfer edilecek saç kökü miktarı, dikkatle planlanır. Bu aşamadan sonra sigara kullanımını azaltmak, düzenli kullanılan ilaçları doktora bildirmek gerekir. Yine saç ekimi operasyonuna giderken, saçlara her hangi bir kimyasal madde sürmemek önemlidir.

Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekim işleminin, mümkün olduğu kadar kısa süre içinde tamamlanması gerekir. Çünkü ekilmek üzere saç derisinden çıkartılan saçlar, her dakika canlılığını yitirme olasılığı ile karşı karşıya kalır. Yapılan bazı araştırmalar neticesinde; dış ortamda bekleyen saç köklerinin her bir saatte % 10 oranında öldüğü saptanmıştır. Bu sebeple özellikle geniş alanlara saç ekimi sırasında, kalabalık bir ekip ile çalışmak faydalı olur. Her şartta ekilen saç köklerinin tamamı tutunmaz. Genellikle, ekilen saç köklerinin %80 civarında tutunduğu belirlenmiştir. Son yıllarda saç ekiminin başarısını artıran saç mezoterapisi veya PRP saç mezoterapisi işlemi de daha yüksek sayıda saç kökünün tutunmasında etkilidir. Bu sebeple doktor önerisi doğrultusunda bu uygulamaları yaptırmak, saç ekiminin başarısını artıracaktır.

Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekiminden sonra ise saç derisinin terlemesi ve darbe alması, önlenmelidir. Güneşli, yağmurlu veya rüzgârlı havalar,  saç derisinin zarar görmesine, saç köklerinde kayıplar yaşanmasına, sebep olur. Operasyondan sonra, saç derisini bere giyerek korumak gerekir. Yine bu bölgeye elle temas etmek, kaşımak veya kabuklanmayı yolmak, ekilen saç köklerinin dışarı çıkmasını sağlayacak, saç köklerinde kayıplar yaşanmasına, sebep olacaktır.