Share This:
Share This:

Erkekler İçin Saç Bakım Önerileri

Son yıllarda erkeklerde, saçlarına birçok değişik model vermektedir. Jöle ile şekillendirilen saçlar, bazen dik bazen ise yatık kullanılır. Oysa saçların dikkat çekmesi için, saç şeklinden çok saç sağlığı önemlidir. Saçlar için gerekli vitaminleri alan, saç yıkamada kullanılan ürünleri doğru seçen kişilerin saçları, daha dolgun ve daha gürdür. Ayrıca erken beyazlama görülmez. Saçlarının daha sağlıklı olmasını isteyen erkeklerin yapması gerekenler, şu şekilde açıklanabilir;

  • Biotin, saça rengini veren ve daha sağlıklı olmasına yol açan besin türlerinden biridir. Biotin içeren, protein türleri ve bazı baklagiller sık tüketilmelidir.
  • Kimyasal içeren saç bakım ürünleri, saçların kurumasına, matlaşmasına ve zamanla dökülmesine neden olur. Bunun yerine, doğal saç bakım ürünleri tercih edilmelidir.
  • Saç bakım ürünü seçerken, saçın özelliği göz önüne alınmalıdır. Yağlı saçlar için farklı, kuru saçlar için farklı şampuan ve saç kremleri mevcuttur.
  • Erkekler de saçlarını şekillendirmek amacı ile yüksek ısı yayan saç şekillendirici kullanır. Oysa bu şekillendiriciler, saç tellerinin kurumasına ve kırılmasına neden olur. Saç yıkama sonrası, saçı fön ile kurutmak yerine saçlar doğal hali ile kurumaya bırakılmalıdır.
  • Genetik saç dökülmesi, en sık erkeklerde görülür. Aile geçmişinde kellik bulunan kişilerin, çeşitli karışımlar ile hazırlanan saç mezoterapisinden faydalanması mümkündür. Saç derisinden başlayarak, saç köklerini besleyen bu karışımlar, genetik saç dökülmesini zamana yayacak, yani saçın dökülme hızını yavaşlatacaktır.

Saçı Seyrek Olan Erkeler İçin Saç Çıkartan Öneriler

Saç dökülmesi geliştikten sonra, yapılabilecekler sınırlıdır.  Bu sebeple saçlar dökülmeye başladıktan sonra, hemen doktora başvurmak gerekir. Bu sayede henüz ölmemiş saç kökleri tekrar çıkartılabilir. Saç döküldükten sonra ise saç ekimi operasyonları ile yeni saç köklerinin çıkması sağlanabilir. Son yıllarda FUE tekniği kullanılarak yapılan saç ekimi operasyonu, sık kullanılır. Genellikle ensede yer alan sağlıklı saç kökleri, saç ekiminde kullanılır. Dayanıklı olan bu kökler operasyondan sonra büyük oranda tutar. 2-3 ay içinde çıkan saçları gerektiğinde kestirerek şekil verdirmek mümkündür. Saç ektiren kişi, bir yıl sonra sağlıklı gür saçlara kavuşur.