Share This:
Share This:

Erkeklerde Meme Büyümesi

Jinekomasti adı verilen erkeklerde meme büyümesi, sebebi tam olarak bilinmese de hormonların etkisi ile gelişen bir sıkıntıdır. Çünkü özellikle Yaz aylarında giyilen ince giysiler, meme görüntüsünü aynen belli eder. Fakat birçok erkek, meme büyümesi sebebi ile doktora başvurmaktan çekinir. Özellikle genç erkekler için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Erkeklerde meme büyümesi, ilk olarak ergenlik dönemi ile başlar. Çözüm ise çoğu zaman bölgesel yağ aldırmada kullanılan, vaser liposuction operasyonlarıdır. Ameliyat gerektirmeyen bu operasyonlar, kısa bir iyileşme dönemi sunduğu için kişinin normal yaşantısını çok fazla etkilemez. Bazı durumlarda ise klasik Jinekomasti operasyonları kullanılır.

Erkeklerde Meme Büyümesinin Sebepleri

Ergenlik döneminde değişmeye başlayan hormonlar, meme büyümesini tetikleyebilmektedir. Bunun yanında; kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, kilo alma, kas güçlendirmek için yapılan spor faaliyetleri jinekomasti operasyonlarını gerekli hale getirir. Fakat jinekomasti operasyonları için, ergenliğin tamamlanmış olması gerekir. Çünkü ergenlik döneminde başlayan meme büyümesi, çoğu zaman ergenlik sonunda normale döner.

Klasik Jinekomasti Operasyonu; cerrahi şartlarda yapılan Jinekomasti operasyonunda, ilk olarak meme ucundan kesi yapılarak, yağ dokusuna ulaşılır. Meme içindeki fazla yağlar temizlenerek, meme tekrar şekillendirilip dikilir. Operasyon genellikle 2 saat içinde tamamlanmaktadır. Klasik Jinekomasi ameliyatından sonra, bir gece hastanede yatmak gerekir. Meme çevresinde bir süre şişlik ve morluklar gözlenebilir. İyileşme süresi ise genellikle 2 haftadır. Bu süre içinde, meme çevresi bandajlar ile kapatılır. Operasyonun üzerinden iki hafta geçtikten sonra, kişi iş hayatına rahatlıkla dönebilir.

Vaser liposuction ile yapılan Jinekomasti operasyonu; ilk muayenede meme dokusu ayrıntılı olarak incelenir ve alınacak yağ miktarına karar verilir. Operasyon anında ise ultrason dalgaları meme dokusunda gezdirilerek, yağların parçalanmasını sağlar. Vaser Liposuctionun vakumlu parçası kullanılarak, parçalanan yağ dokusu dışarı alınır. Yapılan bu işlem genellikle 25-30 dakika sürmektedir. Vaer Liposuction ile yapılan Jinekomasti operasyonlarının en büyük avantajı, dokulara zarar verilmeden, sadece yağ hücrelerinin hedef alınması ve kaslarda her hangi bir hasar oluşmamasıdır. Bu sebeple oluşan şişlik ve morartılar, minimum olacak, daha kısa süreli bir iyileşme dönemi oluşacaktır.