Share This:
Share This:

Evde Uygulanabilecek Saç Bakım Maskeleri

Saçınız ne durumda olursa olsun evde kolaylıkla yapıp uygulayabileceğiniz birkaç maske tarifini sizlere aktarıyoruz. Saçınız halihazırda yıpranmış, kötü bir durumda ise bu maskeler saçınızı daha sağlıklı ve canlı bir hale döndürme konusunda büyük bir yardımcı rol oynayacaklar. Eğer saçınızda bir sorun yoksa da var olan sağlığını koruması ve daha da güçlenmesi adına etkili bir adım atmış olacaksınız. Üstelik evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz tarifler. Dilerseniz tariflere geçelim:

Muz Maskesi

Muz içerdiği potasyum ile kimyasal ya da ısıl işlemler nedeniyle yıpranmış saçları onarırken , A,E ve C vitaminleri ile de saça yağ ve nem kazandırarak saç köklerini güçlendirirken saça parlaklık katar. Muz maskesi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 adet olgunlaşmış muz,1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı bal. Muzu püre haline getirdikten sonra diğer malzemeleri de ekleyip iyice karıştırın daha sonra saç diplerinize masaj yaparak tüm saçınıza uygulayın. Saçınızda 45 dakika beklettiğiniz maskeyi sıcak suyla yıkayın. İşlemi haftada bir tekrar edebilirsiniz.

Buğday Özü Yağı Maskesi

Aktarlardan temin edebileceğiniz buğday özü yağı içerdiği zengin E vitamini ile saçınızı beslerken, saçlarınızın daha hacimli görünmesini sağlar. Maskeyi hazırlamak için temin ettiğiniz yağı benmari usulü ısıttıktan sonra ılımasını bekleyin ve tüm saçınıza masaj yaparak uygulayın. Bir saat bekledikten sonra saçınızı sıcak suyla yıkayın. İşlemi haftada bir tekrar edebilirsiniz.

Çilek Maskesi

Cilt ve saçlar için oldukça faydalı olan çileği yemek kadar maskesini yapmak da oldukça faydalıdır. İçerdiği zengin C vitamini sayesinde saça parlaklık ve hacim kazandırır. Maskeyi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler 5 adet orta boy çilek, 1 adet yumurtanın sarısı, 2 yemek kaşığı zeytinyağı. Çilekleri püre haline getirdikten sonra diğer malzmeleri de ekleyip iyice çırptığınız karışımı 15 dakika beklettikten sonra masaj yaparak tüm saçınıza uygulayın. Saçınızı streç filmle sarın ve yarım saat sonra ilk önce soğuk suyla iyice durulayın ve sıcak suyla yıkayın. Böylece hem saçınızda yumurta kokusu kalmayacak hem de yağdan arınacaktır. İşlemi ayda bir kere tekrar edebilirsiniz