Share This:
Share This:

Fazla Isının Saça Zararı Var Mıdır?

Saç şekli, yüz ifadesini değiştirir. Güzel şekillendirilmiş saçlar, yüz güzelliğini ön plana çıkartır. Ayrıca giysi modası gibi, saç modası da vardır. Hem kadınların hem erkeklerin saçları bazı dönemler daha kısadır bazı dönemler ise daha uzun ve farklı şekillendirilmiştir. Saç şekillendirmek amacı ile fön, maşa, saç düzleştirici gibi aletler saça sürülür. Fakat bu aletlerin yaydığı ısı, saçın nem dengesini bozmakta saç tellerinin aşırı kurumasına neden olmaktadır. Yüksek ısı nedeni ile ilk olarak saç tellerinde kırılmalar başlar. Kısa süre içinde ise saç dökülmesi başlar. Bu sebeple fön makinesi, maşa, saç düzleştirici gibi malzemelerin daha uzun aralıklar ile kullanılması mümkünse kullanılmaması tavsiye edilir.

Yüksek Isı Yayan Saç Şekillendiriciler Saç Tellerine Hangi Zararı Verir?

  • Saç şekillendirici ürünler, genellikle saçlar yeni yıkandıktan sonra kullanılır. Hafif nemli olan saçlara yüksek ısı vermek, saç tellerinin yanmasına neden olur.
  • Saç tellerinin nemi oldukça önemlidir. Aşırı kuruyan saç telleri, ayrılıp kabarır. Şekil almaz ve kolayca kırılır. Saç şekillendirici aletler ise yaydığı yüksek ısı ile saç tellerinin kurumasına neden olur. Saçlar arasında, kendiliğinden kopan saç telleri oluşur.

Saçların Yüksek Isıya Maruz Kalmaması İçin

Banyo sonrasında, saç kendi halinde kurumaya bırakılmalıdır. Böylece saç nemi dengelenir. Yine sık olarak saç maşası ve düzleştirici gibi aletleri kullanmaktan kaçınmak gerekir. Özellikle her gün kullanılan bu aletler, saçları resmen yakar. Hatta saçın nem dengesi bozulduğu için, saçlarda kırılma ve dökülmeler başlar. Yüksek ısı yayan aletleri kullanan kişilerin, sık aralıklar ile saç maskeleri hazırlaması tavsiye edilir. Zeytinyağı, badem yağı, hintyağı gibi çeşitli yağ karışımları ile hazırlanan maskeler, saçların tekrar canlı görünmesini sağlar. Yine kırıkların sık aldırılması önemlidir. Çünkü saçın yanan kısımları, uçların cansız ve mat görünmesini sağlayarak, saç uzamasını önler. Yüksek ısı yayan aletler nedeni ile dökülen saçlara ise gerektiğinde saç ekimi yapılabilmektedir. En sağlıklı saç köklerinin yer aldığı ense bölgesi tıraş edilerek, saç kökleri titizlikle seçilir ve saçlarda seyrelme olan kısımlara nakledilir.