FUE Saç Ekimi

FUE saç ekimi operasyonu kellikten kalıcı olarak kurtulmak amacıyla ya da dökülmeye meyilli bölgelere yapılan ve cerrahi olmaması sebebiyle özellikle günümüzde sıklıkla tercih edilen bir operasyondur. FUE tekniği ile yapılan saç ekimi estetik cerrahları tarafından yapılır. FUE saç ekiminin yapıldığı yerin steril olması ve doktorların deneyimli olması, uygulamanın başarısı için önemli bir faktördür. Dünyanın ve Türkiye’de en çok tercih edilen saç ekimi yöntemidir.

FUE saç ekim tekniğinde öncesinde kişinin detaylı bir saç analizi yapılmaktadır. Saç analizinde saçın yapısı, yoğunluğu ve dokusu gibi birçok özelliği analiz edilir ardından da işleme başlanır. FUE saç ekimi operasyonu bir takım aşamalardan oluşur. Öncelikle saç tasarımı yapılır. Bu aşamada saç tasarımı ve ön saç çizgisi belirlenir. Ardından ise saç yoğunluğuna ve lokal olarak saçın çıkış yönüne karar verilir. Saçın çıkış yönünün analizi kafa üzerindeki her farklı noktada saçın çıkış açısının uygun olması amacıyla önemlidir. Bu süreç içerisinde deneyimli saç ekim uzmanınız sizin için en uygun tasarıma karar verir .

FUE saç ekim operasyonun hemen öncesinde, donör bölgede bulunan saçlar 1 mm kısalığında kesilir ve lokal anestezi uygulanır. Ardından bu bölgeden saçlar teker teker alınıp saçın olmadığı bölgelere nakledilir. Donör bölgesi genellikle dökülme oranı az olan ense kısmıdır. Ancak bu bölgedeki saç miktarı azsa göğüs bölgesi de donör bölge olarak kullanılabilinmektedir. Donör bölgesine karar verildikten sonra mikro motor ucu kullanılarak saçın çıkış yönüne göre kıl, kıl folikülü ve onun çevresinde bulunan özel doku ile birlikte kesilir. Ardından ise saç naklinin yapılacağı bölgede hazırlanan küçük deliklere nakledilir.
,
FUE bir çok sebepten ötürü dünyada en çok tercih edilen saç ekim yöntemidir. Bu nedenler şöyle sıralanabilir. FUE tekniği ile yapılan saç ekimi işlemi, operasyon sırasında derin kesikler veya dikiş içeren bir yöntem değildir. Yalnızca operasyonun yapıldığı bölgede çapı oldukça küçük olan sıyrıklar görülebilmektedir. Ancak bu sıyrıklar bir haftadan kısa bir süre içerisinde geçer, iyileşir ve iz bırakmaz. Ekilen saç folikülleri kişinin kendisinden alındığı için yeni çıkan saçlarda hiçbir farklılık görülmez. Bu nedenle son derece bir doğallık söz konusudur.

Bir seansta saç ekilmek istenen bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak ortalama 4000 ya da 6000 greft alınabilmektedir. Her greftte 1, 2 ya da 3 saç teli olduğunu göz önüne alınırsa santimetre kare başına 50 ya da 60 saç kökü ekilebilir ve bunun oldukça yüksek bir miktar olduğu söylenebilir. FUE operasyonunun sonrasında diğer saç ekim tekniklerine oranla çok daha az acı hissedilir ve iyileşme süresi kısadır.

Ekilen ilk saçlar genelde birinci ayın sonunda dökülür ancak operasyondan 2 ya da 3 ay sonra tekrardan çıkmaya başlar. 6. ayın sonunda farkedilir derecede, kalıcı bir saç yoğunluğu oluşur. Fakat saçın tam anlamıyla oturması ve en doğal haline gelmesi 10 – 12 ay gibi bir zaman alır. FUE tekniği ile yapılan saç ekimi genellikle 4 – 6 saat süresince gerçekleşen 1 ya da 2 seanstan oluşur. İşlem sonrasında yaklaşık %90 gibi bir verimle saç çıkışı beklenir.

Daha fazla bilgi almak İster misiniz?

Uzmanlarımıza Ücretsiz Danışın