Share This:
Share This:

FUT Tekniği Kimlere Yapılabilir?

Saç ekiminde kullanılan en eski yöntemlerin başında FUT tekniği gelmektedir. Bu teknik kullanarak, birçok kişi kaybettiği saçlarına kavuşabilmektedir. FUT tekniğinin en önemli özelliği, saç kökü bakımından, yeterli düzeyde sağlıklı saçları olmayan kişilere uygulanmasıdır. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin saç ekimi yapılacak kökleri yeteli düzeyde değil ise uzman hekim eşliğinde FUT yöntemi ile saç ekimi yapılabilmektedir.

FUT Tekniği Nasıl Uygulanmaktadır?

FUE saç ekim yöntemine göre daha az sıklıkla uygulanan bu yöntemde, saç ekimi yapılacak olan saç kökleri, iki kulak arasından şerit şeklinde alınmaktadır. Alınan saçlı deri, farklı sayıda saç folikülü içerecek şekilde parçalara bölünmekte ve özel yöntemler kullanılarak, saç ekimi yapılacak bölgeye yerleştirilmektedir. FUT yönteminde, saç köklerinin alındığı bölgede herhangi bir enfeksiyon oluşmaması için dikiş atılmalıdır. Lokal anestezi kullanılarak gerçekleşen bu yöntem ile maliyet olarak daha düşük saç ekimi yapılabilmektedir.

Fut Tekniğini Daha Çok Kimler Tercih Etmektedir?

FUT tekniği ile saç ekimi, saçlarını kısa kestirmeyen ve hesaplı şekilde saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler için uygun bir tekniktir. Günümüzde FUT tekniği ile başarılı şekilde saç ekimi yapan deneyimli klinikler mevcuttur.

FUT Tekniği İle Saç Ekiminin Avantajları

FUT tekniği diğer saç ekim tekniklerine göre daha hesaplı bir saç ekim tekniğidir. Operasyonun maliyeti FUE tekniğine göre daha azdır. Fakat geniş alanlara saç ekiminde FUT tekniği ile nakledilen saç kökü sayısı yeterli gelemez. Bu sebeple FUT tekniği ile saç ekiminin tekrarlanması gerekebilir.

FUT tekniği ile yapılan saç ekiminde kullanılan yöntemden dolayı, saçlar sağlıklı bir şekilde ve hızlı büyümektedir. Saç ekimi yaptıran kişiler, çok kısa süre sonra doğal saç görünümüne kavuşabilmektedir.

FUT Tekniği İle Saç Ekiminin Dezavantajları

FUT tekniğinin dezavantajları ise öncelikle bu işlemin ameliyata benzemesi ve saç kökleri alınan yere mutlaka dikiş atılması zorunluluğudur. Bunun yanında saçların kısa kesilmesi sonucunda, saç köklerinin alındığı bölgedeki izler belli olabilmektedir. İşlem lokal anestezi ile yapıldığından dolayı, ağrısız olmasına rağmen, gerekli dikkatin gösterilmediği ve saç köklerinin alındığı bölgeye dikiş atılmadığı durumlarda enfeksiyon kapma ihtimali bulunmaktadır.