Share This:
Share This:

Genetik Faktörlerin Saç Dökülmesine Etkisi

Toplumda sık görülen saç dökülmelerinin büyük çoğunluğu, genetik sebeplerdendir. Özellikle erkeklerde görülen; alın ve tepe bölgesinden başlayan saç dökülmesi, genetik faktörlerin etkisi iledir. Genetik saç dökülmesini tam olarak engellemek mümkün olmaz. Fakat dökülme seviyesini azaltacak, tedbirler alınabilir. Böylelikle saçların dökülme süreci uzun yıllar sürer. Tam bir kellik oluşmadan, bölgesel saç ekimi operasyonları ile hayat boyu kalıcı saçlar mümkün olur.

Genetik Saç Dökülmesi Kimlerde Görülür?

Erkek tipi kellik adı verilen, alın ve tepe bölgesinden başlayarak dökülen saçlar, genetik saç dökülmesinden kaynaklanır. Genellikle erkeklerde görülse de kadınlarda da görülebilir. İlk olarak alın ve tepe bölgesindeki saçların; incelmesi, cansız ve mat görünmesi ile başlar. Kısa süre içinde, incelen saçlar dökülecek, bölge tamamen kelleşecektir.

Genetik saç dökülmesi ne zaman başlar; erkeklerde ergenlik dönemi ile saç dökülmesi başlar. Yani 18 yaşından itibaren başlar ve 35 yaşına kadar devam eder. 35 yaşından sonra ise dökülme oranı azalacak, hatta normal seviyelere inecektir. Dökülmeler alın ve tepe bölgesinden başlar, en son ise ensede yer alan saçlar dökülür.

Genetik Saç Dökülmesinde Hangi Tedaviler Uygulanır?

Genetik saç dökülmesini azaltan bazı uygulamalar, günümüzde oldukça sık kullanılır. Saç derisini ve saç köklerini güçlendirmeye yönelik bu uygulamalar, saçın dökülme oranını normal seviyelere indirir. Saç derisinin güçlenmesi için önerilen uygulamalar, saç ekimi operasyonları ile birlikte kullanılabilir. Ekilen saç köklerinin, kısa sürede ve daha yüksek oranda çıkmasını sağlar.

Genetik saç dökülmesinde saç mezoterapisinin etkisi; genetik saç dökülmesi esnasında saç derisinin yeterince beslenememesi, saçların dökülme oranını artıracaktır. Yalnızca tıbbi koşullarda uygulanan saç mezoterapisi ise saç derisini ve saç köklerini besleyerek, saçların daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlar. Dökülme oranını da minimuma indirir.

Genetik saç dökülmesinde PRP saç mezoterapisinin etkisi; kişinin kendi kök hücrelerinin seçilerek, saç derisine nakledilmesi olan PRP destekli saç mezoterapisi, saç derisini güçlendiren bir uygulamadır. Saç dökülmesini önlediği gibi, kökü henüz sağlıklı saçların tekrar çıkmasını sağlar. Bu sebeple kullanımı her geçen gün artmaktadır.