Share This:
Share This:

Geniş Kalçada Genetiğin Rolü

Ülkemiz kadınları, genetik olarak geniş kalça şekline sahiptir. Ailedeki kadınlarda görülen geniş kalça, sonraki nesillere de aynen aktarılır. Geniş kalçalar ise kişiyi olduğundan daha kısa boylu ve hantal gösterir. Bacak boyunu kısaltan kalça şekli, giysiler ile ne kadar kapatılmaya çalışılsa da her zaman bu mümkün olmaz. Özellikle her gün korse kullanmak, kadınların hayatını zehir edecek, uzun süren şiddetli ağrılar yaşanmasına sebep olacaktır. Oysa günümüzde kalça küçültme operasyonları oldukça kısa süre içinde tamamlanan ve uzun süre sosyal hayatı aksatmayan operasyonlarıdır.

Geniş Kalçanın Yarattığı Sıkıntılar

Geniş kalçası olan kadınlar, kendi bedenine göre giysi bulmakta zorlanır. Beli normal olan giysinin, kalça kısmı sıkacaktır. Yine kalça kısmı tam olan giysi ise bele geniş gelecek ve kişiyi olduğundan çok daha kilolu gösterecektir.

– Geniş kalça yapısında, bacak boyu daha kısa görünür. Kişiyi tıknaz gösteren bu durum giysilerin rengi ve modeli ile kapatılmaya çalışılır. Her gün aynı model giysiler giyinmek ise sıkıcı olacak, kişi kendi zevkinden çok farklı şekilde giyinecektir.

– Geniş kalçaları sebebi ile birçok kadının psikolojisi bozulur. Kendini çirkin hisseden kadın, genellikle içe kapanır. Aile hayatında dahi kendini eksik hissederek eşi ile sorunlar yaşar.

Kalça Küçültme Operasyonları

Kalça küçültme operasyonları; genellikle vaser liposuction ile yalnızca 1-2 saat içinde tamamlanır. Geniş kalçaların yanlarında bulunan yağların vaser ile çekilmesi mümkündür. Hiçbir ameliyat gerektirmeden yapılan bu işlem, hastanede yatmayı gerektirmez. 4-5 hafta korse kullanmak, kalçaya verilen şeklin sabitlenmesini sağlayacaktır. Yine 4 hafta spora ara vermek gerekir.

Kalça dikleştirme operasyonları; aynı anda vaser liposuction ile alınan yağların, kalçaları kaldırmak için kullanılması mümkündür. Kalçalardaki çukur bölgelere nakledilen bu yağlar ile kalçaya yeni ve diri bir şekil verilir.

Kombine kalça şekillendirme; aynı operasyon ile hem kalça küçültme hem dikleştirme yapılır. Hatta gerekli durumlarda kalçaları kaldırmak amacı ile içine silikon jeller yerleştirilir. Diğer uygulamalardan daha maliyetli olan bu işlem, vaser liposuction yardımı ile yapıldığı için zaman kaybı yaratmayacak, kişiyi memnun edecektir.