Share This:
Share This:

Genital Bölgeye Lazer Operasyonu Hamileliği Etkiler Mi?

Tüm vücut kıllarından kurtulmak için en kesin ve kalıcı çözüm lazer epilasyondur. Birkaç seans halinde uygulanan epilasyon tamamlandıktan sonra, kıllar kendiliğinden yok olur. Kıl köklerine ışık dalgası verilerek gerçekleştirilen lazer epilasyon, kılların kalınlığına göre 4-5 seanstan sonra tamamen yok olur. Fakat lazer epilasyon hamilelik döneminde uygulanmaz. Aslında, hamileliğe kanıtlanmış her hangi bir zararı yoktur. Fakat özellikle hamileliğin son aylarında kasılmaları arttırarak, erken doğum olasılığını gündeme getirebilir. Bu sebeple hamilelik sonlanana kadar lazer epilasyon uygulanmamaktadır. Emzirme döneminde ise lazer epilasyon ile tüylerden kurtulmanın herhangi bir sakıncası bulunmaz.

Hamilelikte Lazer Epilasyon uygulaması; vücut kıllarından kurtulmak amacı ile yapılan epilasyon uygulaması, deri yüzeyinde gerçekleştirilir. Deri altına herhangi bir ilaç verilmediği için, tıbbi olarak hamileliği zora sokacak, bebeğin hayatını tehlikeye atacak bir etkisi bulunmaz. Fakat hamilelik sonrasına bırakılması daha etiktir.

Lazer Epilasyon Uygulaması

Lazer epilasyon uygulamasının, halk arasında yumurtalıklara zarar verdiği ve kısırlığa yol açtığı düşünülür. Oysa deri yüzeyinde yapılan ışın tedavisinin, yumurtalıklara kadar ulaşması mümkün değildir. Bu sebeple hamilelik dışında her isteyen kişinin, lazer epilasyon kullanması mümkündür. Her hafta jilet, tüy dökücü gibi ürünler yerine, lazer uygulaması ile tüylerden tamamen kurtulmak, hayatı kolaylaştıracaktır. Bikini bölgesinin yanında; kollar, bacaklar, sırt, yüz gibi tüm tüy bulunan bölgelere lazer epilasyon yaptırmak mümkündür.

Lazer epilasyon yapılırken; ilk olarak deri yüzeyine uyuşturma etkisi bulunan kremler uygulanır. Ardından sadece kıl köklerini hedef alan ince iğneler ile kılların kökü yakılır. İşlem, bölgedeki kıl miktarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Beyaz tenli insanlarda tüyler, açık renk ve ince olduğu için 4 seans yeterli gelebilir. Fakat tüyleri daha sık ve kalın olan esmer tenli insanlar için, 5-6 seans gerekir.

Lazer epilasyon sonrası evde bakım; tüylenme olan bölgelere yaptırılan lazer epilasyondan sonra, küçük sivilce görünümlü kızarıklıkların olması normaldir. Bu bölgelere ilk 3 gün su değdirmemek ve anti bakteriyel kremler uygulamak, kaşıntı ve acıyı keser. Ayrıca oluşan kızarıklıkları kurutarak anında yok eder.