Share This:
Share This:

Göğüs Kıllarından Saç Ekimi

Saç dökülmesi, hem kadınların hem erkelerin en sık yaşadığı fiziksel sorunlar arasında yer alır. Bu sebeple de saç ekimi her geçen gün yeni teknikler geliştirilerek yapılmaktadır. Tüm dünyada saç ekiminde FUT ve FUE tekniği kullanılır. Her iki tekniğinde, bazı avantajları ve dezavantajları mevcuttur. FUT tekniğinde saç derisinden şeritler çıkartılarak, üzerindeki saç kökleri dökülme olan bölgelere nakledilir. Maliyet olarak daha hesaplı olan bu işlem, kesi yapmayı gerektiren bir operasyon ile tamamlanır. Fakat FUE tekniği hem tek seferde tamamlanan hem daha fazla saç kökü nakletmeye imkân tanıyan bir işlemdir. Hatta bazı durumlarda vücudun tüm bölgelerindeki kıl kökleri, saç derisine nakledilebilir. Bacak kılları, göğüs kılları, sakal kılları ve kollarda yer alan kıllar, bunlardan bazılarıdır.

Göğüs Kıllarından Saç Ekimi

Saç ekimi işleminde, saç derisinde yetersiz saç kökü bulunan kişiler için, göğüs kılları kullanılır. Bazen hem ense bölgesindeki saç kılları hem göğüs kılları birlikte kullanılır. Yine FUE tekniği kullanılarak operasyon gerçekleştirilir. Aynı anda göğüs bölgesinden alınan sağlıklı kıllar, saçta boşluk bulunan kısımlara nakledilir. Tek seferde 1500 kıl ve üzeri nakledilebilir. Bu tamamen kişinin göğüs kıllarının sıklığına ve saçlardaki kelleşen alana bağlı olarak gelişecektir. Operasyon sonrasında, göğüs kıllarının alındığı bölgede 1-2 gün kızarıklık ve sivilce görünümü görülebilir. Bu görüntü ilk haftanın sonunda tamamen düzelir.

Göğüs kıllarının saç ekiminde kullanılması için; genellikle sert ve güçlü kıllar tercih edilir. İnce telli ve zayıf kıllar hemen döküleceği için tercih edilmez. Göğüs kılları yetersiz geldiğinde başka bölgelerden kıl nakledilebilir.

Göğüs kılları saç derisinde nakledildikten sonra; ilk 3 gün saç derisine su değdirmemek gerekir. Saç ekimi yapılan bölgeyi 10 gün kadar yağmur, rüzgâr, aşırı soğuk ve güneşten korumak oldukça önemlidir.

Göğüs Kılları Kullanılarak Ekilen Saçlar Doğal Olur mu?

Saç ekiminde, genellikle ense ve kulak arkasından alınan saç kökleri diğer bölgelere nakledilir. Fakat bu bölgelerde yer alan saç kökü sayısı yetersiz geldiğinde göğüs kılları tercih edilir. Özellikle tepe bölgesini doldurmak için kullanılan göğüs kılları, oldukça doğal bir görüntü ortaya çıkartmaktadır.