Share This:
Share This:

Göğüs Küçültme Ameliyatı

Genetik yapı sebebi ile göğüs boyutu ve şekli her kadında farklıdır. Bazı kadınlar, vücuduna göre daha iri göğüslere sahiptir. Bu durum ise hem sırt ağrılarına yol açar hem psikolojik olarak rahatsız eder. Büyük göğüslere sahip kadınlar, giysileri kendine yakıştıramaz. Çıplakken ise aynada kendini beğenmeyen kadının, aile hayatında bazı sorunlar yaşaması kaçınılmazdır. Göğüs küçültme ameliyatı, günümüzde oldukça sık yapılan ve başarılı sonuçlar alınan ameliyatlar arasında yer alır. İyileşme süresi ise geliştirilen teknikler sayesinde oldukça kısalmıştır. Kişiyi sosyal hayatından uzun süre alıkoymaz.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Neden Gereklidir?

Göğüsleri, bedenine göre büyük olan kadınlarda; sırt ağrıları, omuz ağrıları, duruş bozukluğu, baş ve boyun ağrıları kaçınılmazdır. Hatta zamanla kamburluk oluşabilir. Meme altında oluşan pişik ve derinleşen yaralar ise ameliyatı kaçınılmaz kılar. Ayrıca güzelliğine düşkün kadınlar için, iri göğüsler, giysi alırken sorunlar yaratacaktır. 18 yaşını tamamlamış kadınların bu operasyonu olmak için herhangi bir engeli yoktur.

Göğüs Küçültme Ameliyatının Aşamaları

Göğüs muayenesi; ilk randevuda göğüs yapısı ayrıntılı incelenerek, alınacak yağ miktarı kararlaştırılır. Göğüs derisinde sarkma varsa, çıkartılacak deri miktarı belirlenir. Ayrıca göğüs uçlarında şekil bozukluğu varsa, araştırılır.

Göğüs küçültme ameliyatı öncesinde; sigara kullananların operasyondan önce bırakması önerilir. Yine operasyondan bir hafta önce aspirin, vitamin gibi ilaçları, doktora danışmadan kullanmamak gerekir.

Göğüs küçültme ameliyatı; operasyon genel anestezi ile yapılır. Göğüs altından veya göğüs ucundan açılarak, göğüs derisinin fazla yağlı olan kısmı çıkartılır. Göğüs içine sıvı birikmemesi için ince hortum sallanarak, göğüsler tekrar kapatılır. Ameliyattan çıkan hastaya, korse önerilir. Bu korse sayesinde, göğüs şekli tam olarak oturacaktır.

Göyüs küçültme ameliyatı sonrasında; operasyon tamamlandıktan sonra, ilk gece hastanede yatmak gerekir. Eve çıkan hasta, ilk birkaç gün ağır sporlardan ve ev işlerinden kaçınmalıdır. Zorlama sebebi ile çeşitli deformasyon ve ağrılar oluşabilir. Operasyondan hemen sonra kullanılan korse, bir hafta sonra çıkartılır. Sonrasında ise 2-4 hafta sporcu sutyeni kullanılması önerilir. İlk haftayı evinde dinlenerek geçiren şahıs 1-2 hafta içinde işine dönebilir. Fakat spor faaliyetlerine, en az bir ay sonra başlanmalıdır.