Share This:
Share This:

Greft Alımı İçin İdeal Bölge

Saç ekimi operasyonlarının kalitesini belirleyen en belirgin faktör, greft alımının yapıldığı bölgedir. Çünkü greft alımı doğru noktadan, doğru şekilde yapılmazsa saç ekiminden beklenen sonucun alınma ihtimali de düşecektir. Bu sebeple saç ekimi yapılmadan önce yapılan muayeneler sayesinde greft alımı için ideal bölge ve greft sayısı belirlenmektedir. Bu adımlar sonrasında FUE tekniği ile yapılan saç ekimi ile kalıcı ve sağlıklı saçlar elde edilmektedir.

Greft alımı için ideal bölge belirlenirken birkaç husus göz önünde bulundurulmaktadır. Bunlardan ilki ekim yapılacak olan bölgenin ihtiyacı olan greft sayısıdır. Eğer ki ekim yapılacak alan geniş ise greft alımı iki farklı bölgeden yapılabilir. Ancak ekim yapılacak olan alan daha dar ise tek bölgeden greft alımı yapılması yeterli olacaktır. Bunun yanında köklerin alınacağı bölgenin alımı elverişli olması da önem taşımaktadır. Kök alımı yapılacak bölgedeki saç köklerinin zayıf olması halinde ekim başarısız olacaktır. Bu nedenle greft alımının yapılacağı bölge genellikle ense bölgesi olarak belirlenmektedir.

Greft Alımı Neden Ense Bölgesinden Yapılmalıdır?

Ense bölgesinde bulunan saç köklerinin daha güçlü olduğu bilinmektedir. Ayrıca ense bölgesinde bulunan saçların dökülmemesi, ideal bölge olarak o kısmın seçilmesinde etkin rol oynamaktadır. Ense bölgesinden alınan saçların dökülmemesinden kaynaklı, yapılan saç ekimi de çok daha başarılı sonuçlanmaktadır.

Ense Bölgesi Dışında Başka Bir Bölgeden Greft Alımı Yapılabilir Mi?

Ense bölgesi uzmanlar tarafından ideal bölge olarak görülse de greft sayısı için yeterli olmadığı durumlar da başka bölgelerden de kök alımı yapılabilmektedir. Göbek, sırt, sakal gibi bölgeler bunlardan bazılarıdır. Ancak istenen kök sayısının ense bölgesinden karşılanması durumunda başka seçeneklere başvurulmamaktadır. Çünkü diğer bölgelerden alınan köklerin dökülmeye daha meyilli olduğu bilinmektedir.

Ense bölgesinden alınan greftler ile saç ekiminin gerçekleştirilmesinin ardından, saç kökleri sorunsuz bir şekilde iyileşme gösterecektir. İlk dönem yaşanabilecek dökülme sonrasında saçlar kalıcı olarak yenilenecektir. Ve ekimin ardından doktorun vermiş olduğu bakım programına uyulması ile saçlar doğal ve güçlü formuna kavuşacaktır.