Share This:
Share This:

Güçlü Ve Gür Saçların Sırrı: Sarımsak

Son yılların mucize bitkisi olarak, her türlü sağlık sorununda tavsiye edilen sarımsak, saç dökülmesini önlemek ve saç derisindeki yaraları gidermek içinde kullanılır. Genetik sebepler veya saç hastalıkları sebebi ile yaşanan saç dökülmesi, kişinin yaşantısını olumsuz etkiler. Bu sebeple saç dökülmesi başladığı anda, saçlara düzenli olarak sarımsak kürleri sürülebilir. Yine sarımsağı yemeklerde sık tüketmek, daha sağlıklı ve gür saçlara kavuşmanızı sağlayacaktır. Sarımsak ile hazırlanan bazı kürler mevcuttur. Bu kürleri düzenli olarak hazırlayıp uygulamak ise saç dökülmesini kesecek ve saçların daha tok görünmesini sağlayacaktır. Fakat uzun zaman önce dökülen saç kökleri, sarımsak kürü ile tekrar canlanıp geri çıkmaz. Böyle durumlarda saç ektirme operasyonları tavsiye edilir.

Sarımsak Kürü Saça Nasıl Uygulanır?

Saçların incelmesi, cansız ve mat görünmesinde, sarımsak kürü oldukça işe yarar. Saç derisinde oluşan mikropları yok eder ve doğal bir antibiyotik olarak saçları besleyip güç kazanmasını sağlar. Saçı aşırı dökülen kişilerin, 4-5 diş sarımsağı ezerek saç derisine sürmesi önerilir. Ezilmiş sarımsakların saç derisinde en fazla bir saat bekletilmesi gerekir.

Zeytinyağı İle Hazırlanan Sarımsak Kürü

Haftada bir defa saça maske yapmak için hazırlanan sarımsak küründe zeytinyağı veya badem yağı kullanmak mümkündür.

Malzemeler

1- 2-3 diş sarımsak

2- Bir çorba kaşığı zeytinyağı veya badem yağı

3- Bir yumurtanın sarısı

Sarımsak kürünün hazırlanışı; sarımsaklar ezilir, içine bir yemek kaşığı zeytinyağı veya badem yağı karıştırılır. Bu karışımın içine bir adet yumurtanın sarısı katılarak, yıkama öncesinde saça uygulanır. Sarımsak kürünün, saç derisine temas edecek şekilde sürülmesi ve en fazla bir saat sonunda yıkanması gerekir.

Saç Dökülmesinde En Kesin Çözüm Saç Ekimi

Saçlarında dökülme başlayan kişiler, türlü yöntemler ile dökülmeyi durdurmaya çalışır. Fakat saç dökülmesi gerçekleştikten sonra, dökülen saçların tekrar çıkartılması kolay değildir. Saç ekimi ise saçları en garantili şekilde çıkartan yöntemdir. Özellikle FUE tekniği ile gerçekleştirilen saç ekimi, tek seferde oldukça fazla saç kökü nakletmek için olanak tanır. Acısız saç ekimi olarak ta bilinen bu teknik, birkaç ay içerisinde yeni gür ve sık saçların çıkmasını sağlayacaktır.