Share This:
Share This:

Hamilelere Saç Ekimi Yapılır Mı?

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin büyük kısmı, hamilelik sırasında oluşan hormon dengesizliklerinden kaynaklanır. Birçok hamile kadında görülen saç dökülmesinde, paniğe kapılmamak gerekir. Çünkü hamilelik sırasında dökülen saçların büyük kısmı, doğumdan hemen sonra tekrar çıkacaktır. Fakat bazı kadınlar, bu aşamada oldukça panik yaşar. Hatta saç ektirmeyi düşünen hamile kadınlar mevcuttur. Hamilelik sırasında saç ekimi operasyonları yapılmaz. Saç derisine uygulanan sınırlı uyuşturma nedeni ile saç ekimi işlemi hamilelik sonrasına, hatta lohusalık döneminden çok sonraya bırakılır.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Neyi İşaret Eder?

Hamilelik döneminde hormonlar sık değişecektir. Tüm beden gibi, saç köklerinin de bu değişiklikten etkilenmesi mümkündür. Yine hamile kadınlarda yaşanan demir eksikliği veya bazı vitamin eksiklikleri, saçlardaki dökülme miktarını artırır. Yoğun saç dökülmesi yaşayan hamile kadınların, kan testleri yaptırması önerilir. Saç dökülmesi yaşayan hamilelerin bazı önlemler alması mümkündür;

1- Bol vitamin içeren besinler tüketmek gerekir. B, C, E vitaminleri, Biotin ve Çinko, saç dökülmesinde etkili olan vitamin türleridir. Gerekli durumlarda bu vitamin türlerini içeren takviyeler kullanılabilir. Her gün düzenli olarak su içilmelidir. Saç derisinin ve saç tellerinin nemini sağlayan su, saç dökülmelerinin de büyük oranda önüne geçecektir.

2-  Biotin içeren doğal yapıdaki şampuanlar, saç bakımda tercih edilmelidir. Bu şampuanlar saç köklerinin güçlenmesini sağlayarak, en azında mevcut saçların dökülmesini önleyecektir.

3-  Fön makinesi veya saç şekillendirici, yüksek ısı üreten makineler, kullanılmamalıdır. Bu ürünler saç derisine zarar vererek, saç dökülmesini artırır.

4-  Saçları ıslakken taramak, saçların zarar görmesinde ve dökülmesinde etkilidir. Saçları taramak için geniş dişli fırça kullanılması önerilir. Yine saçları sıkı biçimde toplamak, saç köklerinin kopmasını sağlar. Bu sebeple saç köklerinin nefes almasını sağlamak amacı ile saçların bazı günler serbest bırakılması gerekir.

Saç Ekimi İçin Doğumdan Sonra Ne Kadar Beklenmelidir?

Hamilelik sonlandıktan sonra ise emzirme dönemi başlar. Yine bu süre içinde saç ekimi yapılamaz. Emzirme sırasında saç derisine nakledilen ilaçlar, bebeğe geçecektir. Ancak doğumun üzerinden bir yıl geçtikten sonra, saç ekimi yapılabilmektedir.