Share This:
Share This:

Hamilelikte Saç Dökülmesinde Artış

Saç dökülmesi, kadınların erkeklere nazaran daha az yaşadığı bir sorundur. Fakat özellikle hamilelik esnasında değişen hormonlar, saç dökülmesine neden olur. Bu süreç genellikle geçicidir. Yani hamilelik sonlandıktan 2-3 ay sonra, saç dökülmesi de sona erer. Hatta dökülen saçların büyük çoğunluğu, doğumdan hemen sonra çıkmaya başlayacaktır. Hamilelik esnasında saç ekimi uygulanmadığı için, hamilelik sonlanana kadar beklemek ve emzirme döneminden sonra, saçlar tekrar çıkmıyorsa saç ekimine başvurmak gerekir.

Hamilelikte Saç Dökülmesinin Nedenleri

Hamilelik esnasında tüm vücut bazı değişikliklere uğrar. Östrojen ve progesteron hormonu aşırı yükselir. Bu sebeple saçların daha ince, cansız ve mat görünmesi normaldir. Hatta saç dökülmesi artış gösterir. Hamilelik esnasında ortaya çıkan; demir eksikliği, troid hormonunda dengesizlikler ve şeker hastalığı, saçın dökülme oranını artırır. Aşırı saç dökülmesi yaşayan hamile kadınların, gerekli kan tahlillerini yaptırması önemlidir. Çünkü bu hastalıklar, bebeğin sağlıklı gelişimini de etkiler.

Hamilelik Sırasında Saç Dökülmesini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

1- Hamilelik esnasında saç boyası, saç şekillendirici ürünlerden uzak durmak gerekir. Bu ürünler saç dökülmesini artırabilir. Hatta kullanılan şampuanların doğal olması, kimyasal içermemesi önemlidir.

2- Bol protein ve vitamin içeren besinler ile beslenmek gerekir. Bu besinler, tüm beden gibi saçların daha sağlıklı olmasını sağlar. Bebeğin gelişimi içinde faydalı olacaktır.

3- Her zaman olduğu gibi hamilelik esnasında da bol su içmek, saçların nem dengesi için önlemlidir. Her gün iki litre su içmek gerekir.

4- Hamilelik döneminde, anne adaylarının psikolojik sarsıntılar yaşaması normaldir. Hormon dengesizliğine bağlı gelişen bu durum, saçtaki dökülme oranının artıracaktır. Hamilelik sırasında stresten uzak durmak, bebeğin ve annenin gelişimi için şarttır.

Hamilelik esnasında dökülen saçlara saç ekimi; hamilelik sonlanmasına rağmen, tekrar çıkmayan saçlar için saç ekimi operasyonları düşünülebilir. Doğum ve emzirme dönemi geçtikten sonra yapılan saç ekimi operasyonları saçların gür ve sağlıklı şekilde tekrar çıkmasını sağlar. Daha kolay bir işlem olduğu için FUE tekniği ile saç ekimi tercih edilir. Operasyondan 6-8 ay sonra, doğal görünümlü saçlara kavuşmak mümkündür.