Share This:
Share This:

Hatalı Saç Ektirmenin Kişiye Vereceği Zararlar Nelerdir?

Günümüzde saç dökülmesi, çok erken yaşlarda başlar. Özellikle erkeklerde ergenlikten hemen sonra hızla saç dökülmesi gerçekleşir. Saçı genç yaşlarda dökülen genç erkeklerin ise psikolojik sorunlar yaşaması kaçınılmazdır. Çünkü kellik, insanı olduğundan birkaç yaş daha olgun gösterir. Bu sebeple saç ekimi operasyonları, her geçen gün artarak yapılan operasyonlardır. Fakat saç ekiminin hatasız yapılması gerekir. Saçlar, dikkat çeken bir bölge olduğu için yanlış saç ekimi, hemen fark edilir. Saç ekiminde en sık yapılan hatalar şu şekilde sıralanabilir;

Saç sıklığının ayarlanamaması; saç derisindeki saçların tamamı aynı sıklıkta değildir. En sık bölge, genellikle ense ve kulak arkasında kalan bölgedir. Saç ekilecek bölgedeki mevcut saçların sıklığı dikkate alınarak, saç ekimi gerçekleştirilmelidir.

Tepe bölgesine doğru açı ile saç yerleştirilmemesi; tepe bölgesindeki saçlar, iç içe geçmiş halkalar halindedir. Bu bölgeye saç ekimi yapılırken, saç köklerinin aynı açı ile ekilmesi, kavis verilmesi gerekir. Düz ekilen saçlar, dikkat çeken tepe bölgesinin, çirkin ve yapay görünmesine neden olacaktır.

Ön saç çizgisinin ayarlanamaması; özellikle alın bölgesinden başlayan saç dökülmesinde, ön saç çizgisinin doğru ayarlanması önemli olur. Çünkü saçları geriden ekmek, kel görüntünün devam etmesine, saçları ileriden ekmek ise alın bölgesinin daha dar görünmesine neden olur. Deneyimli klinikler ile girilen saç ekimi operasyonları, saçların daha doğru şekilde deriye yerleştirilmesini sağlar.

Saç köklerinin ters yerleştirilmesi; saç ekiminde, sık yapılan hatalar arasında yer alır. Ters ekilen saç kökleri, kolayca şekil almaz. Çok uzun süre havada kalır. Bu tür ters ekilen saç ekimi operasyonlarının, tekrarlanması gerekecektir.

Hatalı Saç Ekimi Düzeltilebilir Mi?

Saç ekimi operasyonlarına ilgi yoğun olduğu için, piyasada çok sayıda merkez saç ekimi yapar. Fakat en başarılı saç ekimi için, plastik cerrahların yaptığı operasyonlar tercih edilmelidir. Çünkü hatalı saç ekiminin tekrarlanması gerekir. Bu da hem maddi kayıplara hem vakit kaybına neden olur. Ayrıca saç derisinde oluşan deformasyon, kişiyi oldukça yıpratacaktır. Saç ekimi operasyonuna girmeden önce kapsamlı bir araştırma yapmak, hatalı saç naklini ortadan kaldırır.