Share This:
Share This:

Hemoroid Teşhisi Nasıl Yapılır?

45-50 yaş üstü yetişkinlerin çoğunda görülen hemoroid hastalığı, şiddetli ağrılar yaşanmasına sebep olur. Anüs bölgesinde bulunan damarların genişlemesi nedeni ile aynı bölgede meme oluşması, hemoroid olarak adlandırılır. Özellikle kadınlarda daha sık görülen bir hastalıktır. Bu durumun sebebi ise hamileliğe bağlı olarak hormonların etkisi ile genişleyen damarlardır. Hemoroid şikâyeti ile doktora başvuran hastaların, çok küçük bir kısmına ameliyat önerilir. Çünkü günlük hayatta alınan bazı tedbirler ve ilaçlar ile hemoroid şikâyetleri minimuma indirilmektedir.

Hemoroid Nedenleri

– Hemoroid oluşumunun en büyük nedeni, hamilelik sırasında değişen hormonlardır. Tüm vücudun genişlemesi ile birlikte, anüs bölgesindeki damarlarda genişler.

– Kronik kabızlık sebebi ile ıkınma ve tuvalette uzun süre zaman geçirme, hemoroid oluşumunda etkilidir.

– Kilo alma sebebi ile hemoroid oluşabilir.

– Uzun süre hareketsiz kalma veya uzun süre ayakta kalma nedeni ile hemoroid gözlemlenebilir.

Hemoroid Teşhisi Nasıl Konur?

Anüs bölgesinde şiddetli ağrılar ve meme benzeri görüntü şikâyeti ile doktora başvuran kişiye, ilk olarak elle muayene yapılır. Bu muayene sırasında büyük abdest ihtiyacının daha önceden karşılanmış olması tavsiye edilir.

Dış hemoroidin teşhisi için; sedyenin üzerinde dirsekler yere değecek şekilde eğilmeniz istenir. Makat bölgesinde bulunan deri, yanlara doğru gerdirildiğinde, dış hemoroid kendiliğinden görülecektir.

İç hemoroidin teşhisi için; iç hemoroid muayenesinde, yine sedye üzerinde eğilmiş olmanız gerekir. Bu kez, doktor eline bir kayganlaştırıcı jel sürer. Ardından parmağını anüs bölgesinde ilerleterek, içerideki damarları kontrol eder. Doktor tarafından elle yapılan bu muayenede, hasta kendini sıkmadığı sürece acı hissedilmez. Sadece rahatsız edici bir pozisyondur.

Hemoroid Tedavisi

Teşhis konduktan hemen sonra, hastaya çeşitli ilaçlar ile birlikte diyet listesi verilir. Bu listede yer alan bol lifli gıdalar ve düzenli spor sayesinde, hasta hem kısa süre içinde kilo verir, hem şikâyetleri azalır. Yine hemoroid hastaları için, bol su içmek önemlidir. Tuvalette kısa oturulmalı, büyük abdest düzene sokulmalıdır. Tüm bu tedbirlere rağmen düzelmeyen hemoroid şikâyetleri için, son çare olarak cerrahi işlemler uygulanır. Günümüzde uygulanan cerrahi işlemler ise eskisine oranla çok daha kısa ve ağrısızdır.