Share This:
Share This:

Hemoroitin Oluşma Nedenleri

Hemoroit, diğer adı ile basur, günümüzde oldukça sık rastlanan sağlık sorunları arasında yer alır. Kişinin anüs bölgesindeki meme şeklindeki çıkıntılar, hem sancı yapacak, hem aktif hayatı bir hayli zora sokacaktır. Çalışma, oturma, kalkma, tuvalet gibi birçok aktivite, hemoroit nedeni ile olumsuz etkilenir. Hemoroit oluşumunun, birçok nedeni vardır. Bu sebeplerin başında ise kronik kabızlık ilk sıralarda yer alır. 50 yaşın üzerindeki bireylerde yoğun görülen sağlık sorunları arasındadır. Günlük hayatta alınan bazı tedbirler, hemoroit oluşumunu önler. Çoğu zaman ameliyata gerek kalmadan çözüm bulunmaktadır. Fakat düzelmeyen vakalarda, hemoroit operasyonları tercih edilir.

Hemoroit Oluşma Sebepleri

Hemoroit, en çok hamilelik sırasında damarların genişlemesi nedeni ile ortaya çıkar. Diğer sebepleri ise şu şekilde sıralanabilir;

Kilo artışı; hareketsiz yaşam ve buna bağlı olarak şişmanlık, hemoroit oluşumunu etkileyen nedenler arasında yer alır.

Kabızlık; gün içerisinde karbonhidrat ağırlıklı besinler tüketmek, bağırsak tembelliğine yol açar. Ikınmalar arttığında ise zorlanmaya bağlı olarak hemoroit ortaya çıkacaktır.

Uzun süre ayakta kalmak; özellikle dış hemoroitin oluşma sebepleri arasında yer alır. Aşırı yorgunluk ve zorlanma, 45 yaşından sonra, hemoroit oluşmasına sebep olur.

Bağırsak bölgesindeki fıtıklar; yine zorlanmaya bağlı olarak bağırsaklarda meydana gelen fıtık, hemoroit oluşumunda etkilidir.

Hemoroit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroit teşhisi konulan hastanın, kilo sorunu varsa diyetisyen kontrolünde kilo vermesi önerilir. Yine beslenme listesine kabızlığı önlemek amacı ile bol lifli gıdalar yerleştirilir. Acılı ve baharatlı gıdalar kesinlikle yasaktır. Her gün düzenli olarak iki litre su içmek gerekir. Tüm bu tedbirler sayesinde, tuvalet ihtiyacı düzene konulur. Yine karın kaslarını çalıştıran bazı spor faaliyetleri, hemoroitin baskı yapmasını önleyecektir. Alınan bu tedbirlere rağmen hemoroit oluşumu önlenmediğinde, cerrahi işlemlere başvurulur.

Cerrahi operasyon ile hemoroit tedavisi; daha önce yapılan ağrılı cerrahi işlemlerin aksine, son yıllarda hemoroit tedavisinde, Longo Hemoroidektomi tedavisi kullanılır. Birçok avantajı mevcuttur. Hastanede yalnızca bir gün yatarak tedavi edilebilen ve ağrıları minimuma indiren bu tedavi yönteminde, iş hayatı uzun süre aksamaz. Evde bakım ise çok daha kolaydır.