Share This:
Share This:

İlaç Kullanımının Saç Ekimine Etkisi

Her tıbbi operasyon öncesinde ve sonrasında, bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Özellikle estetik müdahalelerden önce, doktorlar operasyondan önce bazı yasaklamalar getirir. İlaç kullanımı, besinlerin seçilerek tüketilmesi, deriye sürülen bazı kimyasal içerikli maddeler, saç ekimi operasyonunu ve operasyondan sonra iyileşme sürecini, olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple saç ekimi operasyonuna girmeden önce, doktordan süreç hakkında bilgi almak gerekir. Günümüzde saç ekimi için halen iki teknik gündemdedir. Bunlar FUT ve FUE tekniği olarak adlandırılır. Her iki tekniğinde, bir birine göre bazı farklı yönleri mevcuttur. Klinik seçerken, kliniklerin saç ekimini hangi teknik ile yaptığının sorgulanması önemlidir.

Saç Ekimi Öncesinde Kullanılan İlaçlar

Bazı insanlar şeker, tansiyon hastalığı sebebi ile düzenli olarak ilaç kullanır. Bu ilaçların saç ekimi operasyonundan önce doktora bildirilmesi gerekir. Çünkü bazı ilaçların, operasyonda kullanılan narkoz ile etkileşime geçmesi mümkündür. Kanı sulandırma özelliği bulunan aspirin, bazı vitamin çeşitleri, tansiyon ve şeker ilaçları, operasyondan en az on gün önce bırakılmalıdır. Yerine kullanılması gereken ilaçlar hakkında ise doktor detaylı bilgi verecektir.

Sigara ve alkol kullanımının saç ekimine etkisi; yine sigara ve alkolde saç ekiminden önce bırakılması gereken zararlı alışkanlıklar arasında yer alır. Her iki madeninde saç ekiminde açılan minik kanalların, iyileşme süresini uzattığı bilinmektedir.

Kafeinli içeceklerin saç ekimine etkisi; kahve ve kola içen kişilerin de saç ekiminden en az bir gün önce bu alışkanlığı bırakması önerilir.

Saç Ekiminde Özel Uygulamalar

Günümüzde, kişinin ihtiyaçlarına göre, değişik uygulamalar ile saç ekimi yapılabilmektedir. Kadınların geneli saç ekimi öncesinde yapılan traş uygulamasından rahatsız olur. Donör bölgeden, rahat saç kökü seçebilmek için yapılan traş işlemi, bazı klinikler tarafından kullanılmaz. Yine geniş alanlara saç ekiminde kullanılan mega seans saç ekimi, birkaç operasyonda ekilebilecek saç kökü miktarını, tek seferde tamamlayan bir uygulamadır. Fiyat olarak daha pahalı gibi görünse de tek bir operasyonda tamamlanması ve daha fazla sayıda saç kökü nakletme olanağı yaratması, saç ekimi işlemini daha hesaplı hale getirmektedir. Tüm bu yeniliklerden faydalanmak için, saç ekimi öncesinde beklentiler doktora dikkatlice anlatılmalıdır.