Share This:
Share This:

Kadın Hormonlarının Saç Dökülmesine Etkisi

Kadınlarda sık görülen saç dökülmelerinin nedeni, hamilelik ve menopoz dönemidir. Çünkü bu dönemlerde, vücuttaki hormonlar değişir. Fakat her iki dönemde de görülen saç dökülmeleri geçici olarak gelişir. Doğumdan birkaç ay sonra, dökülen saçlar tekrar çıkmaya başlar. Menopoz döneminde ise ilk sıkıntılar atlatıldığında, hormonlar normal seviyesine ulaştığında, dökülen saçların yerine tekrar yeni saç telleri çıkar.

Saç Dökülmesine Neden Olan Hormonlar

Kadın vücudundaki, 8 oran kadınlık hormonuna(östrojen) karşılık, bir ölçü erkeklik hormonu(androjen) bulunur. Bu oranlarda ufak bir değişiklik, saç dökülmesine neden olmaktadır. Hamilelik dönemindeki saç dökülmesi de bu dönemde kadınların vücudunda östrojen hormonunun yükselmesine bağlıdır. Doğumdan hemen sonra ise yükselen östrojen düşer. Bu ani değişiklik, saçta ve ciltte tepki verir. Cilt yüzeyinde lekeler, saçlarda dökülmeler başlar. Bu dönemde yaşanan aşırı stres, yanlış beslenme ve yorgunluk, saçlardaki dökülme oranını artıracaktır. Doğumdan yaklaşık 2-3 ay sonra ise dökülen saçların yerinden yeni saç telleri çıkmaya başlayacaktır.

Polikistik Over Sendromu Nedeni İle Hormon Değişmesi Saç Dökülmesine Yol Açar

Polikistik Over sendromu, erkeklik hormonu olan androjen hormonunun yükselmesine neden olan bir hastalıktır. Hastalık nedeni ile değişen hormon dengesi, saç dökülmesinin hızlanmasına neden olur. Fakat hastalığın tedavi edilmesi, saç dökülmesini durdurarak, dökülen saç köklerinden yeni saç tellerinin çıkmasını sağlayacaktır.

Tekrar Çıkmayan Saçlar İçin Saç Ekimi Operasyonları

Hormon dengesizliğine bağlı saç dökülmesine; ayrıca troid hormonu ve diyabete bağlı değişen hormonlarda etki eder. Tüm hastalık seyri izlenip gerekli tedaviler yapıldığında, dökülen saçların tekrar çıkması muhtemeldir. Fakat çıkmayan saç telleri için, modern tıbbın çözümü kesin ve kalıcıdır.

Saç ekimi operasyonlarında yeni birçok teknik geliştirilmiş, kişiye özel saç ekim teknikleri kullanılmaya başlanmıştır. Kadınlarda hormon değişikliğine bağlı görülen saç dökülmesi genellikle saç seyrelmesi olarak ortaya çıkar. Bu tür dökülmeler için saçın ense bölgesinden seçilen sağlıklı saç kökleri, donör olarak kullanılır. Ense bölgesi saçın diğer bölgelerine oranla daha sık yapıda olduğu için, saç sıklaştırmak için yeterli saç kökü bulunacaktır. Kişiye özel saç tasarımı ise saç ekimi operasyonunun, beklentiyi karşılaması için önerilir.