Share This:
Share This:

Kadınlara Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Hem kadınlarda hem erkeklerde saç dökülmesi, sık görülür. Fakat kadınlarda saç dökülmesi daha çok mevsim geçişlerine, beslenme yetersizliklerine, saç hastalıklarına ve hamileliğe bağlı olarak yaşanır. Bu sebeplerin dışında dökülen saçlar, büyük oranda tekrar çıkacaktır. Saçlarda oluşan bölgesel dökülmelere veya seyrelme meydana gelen bölgelere ise saç ekimi operasyonları yapılmaktadır. Saçın ense bölgesi tıraş edilerek, sağlıklı saç kılları titizlikle seçilerek, saçları sıklaştırmak için kullanılır. Operasyonda, daha kolay bir işlem olduğu için genellikle FUE tekniği kullanılmaktadır.

Kadınlarda Hangi Amaçlar İle Saç Ekimi Yapılır?

– Alnı geniş olan kadınların alın bölgesini daraltmak amacı ile saç ekimi yapılarak, saç çizgisi 1-1,5 cm öne alınır. Bu operasyon sonrasında yüzü daha yuvarlak göstermek mümkündür.

– Saçlarında seyrelme olan kadınların, saçlarını sık göstermek amacı ile tüm saç derisine planlı bir saç ekimi yapılır. Bu operasyon sonrasında saçların gür ve sağlıklı görünmesi mümkündür.

– Saç kıran gibi saç hastalıkları geçiren kadınlarda, bölgesel saç dökülmesi meydana gelir. Bu tür sorunlarda, kelleşen bölgeleri doldurmak amacı ile saç ekimi yapılır.

Kadınlara Saç Ekiminde Nelere Dikkat Edilir?

Kadınlar, saç ekiminde ense bölgesine uygulanan tıraş işleminden çekinir. Saçların şeklini uzun süre bozan tıraş uygulaması yapılmadan, tıraşsız saç ekimi de yapılabilmektedir. Saç ekimi operasyonunu gerçekleştirecek klinikle konuşmak faydalı olur. Ayrıca saçın ön kısmında saçların yönü ve ayırma hizasına dikkat edilerek saç ekimi yapılmalıdır. Bu şekilde ekilen saçlar, çok daha doğal bir görüntü oluşturur.

Kadınlara Saç Ekimi İşlemi

İlk muayenede saç derisindeki boşluklar incelenerek, kaç tel saç ekilmesi gerektiğine karar verilir. Operasyon anında, ense bölgesindeki iki kulak arasından alınan sağlıklı saç kökleri, saçsız bölgelere nakledilir. Operasyon süresi, ekilecek saç kökü miktarına bağlı olarak değişecektir. Saç ekiminde, ilk birkaç gün bölgede, küçük sivilce görünümlü yaralar oluşur. Bu yaralar ilk hafta kabuk bağlar ve kendiliğinden dökülür. Bu kabuklara elle müdahale etmek veya kaşımak, ekilen saç köklerine zarar verecektir. Yalnızca saç derisini, ilk on gün korumak gerekir. Saç ekimi işleminden 2-3 ay sonra ekilen sağlıklı saçlar çıkmaya başlar.