Share This:
Share This:

Kadınlarda Alın Daraltma

Bazen genetik yapı sebebi ile bazen ise saç dökülmesi sebebi ile bazı kadınlarda alın bölgesi oldukça geniştir. Yüz ile orantılı durmayan ve sürekli saç şeklinde oynama yapılarak kapatılmaya çalışılan alın bölgesi için, günümüzde saç çizgisini öne alma operasyonları kullanılır. Bu operasyonlarda bölgesel saç ekimi kullanılarak saç çizgisi 1-1,5 cm öne alınır. Bazen hastanın ısrarı doğrultusunda daha fazla öne almak mümkündür. Fakat en sağlıklısı en fazla 1,5 cm öne alınmasıdır. Yüz bölgesini daha minyon göstermek için yapılan bu uygulama, FUE tekniği ile gerçekleştirildiği için, genellikle tek seansta tamamlanmaktadır.

Alın Daraltmak İçin Saç Ekimini Kimler Tercih Eder?

Alın çizgisi öne alma operasyonlarını; alın bölgesi yüzüne göre geniş olan, saçları çok geride çıkan veya alın şekli bozuk olan ve bu durumu saç ile kapatmaya çalışan kişiler tarafından tercih edilir. Operasyon sırasında ise kişinin saç yönü dikkate alınmalıdır. Çünkü alın bölgesi en dikkat çeken bölge olması nedeni ile yapılan ters bir uygulama, saçların şeklini değiştirecek ve yapay bir görüntü ortaya çıkaracaktır.

Alın Daraltma Operasyonu Nasıl Yapılır?

İlk muayenede kişinin alın yapısı kapsamlı olarak incelenir. Alın bölgesi için kaç saç kökü nakledileceğine karar verilir. Operasyondan hemen önce saçların ense bölgesi tıraş edilerek kısaltılır. Böylece saç köklerinin ayrıntılı görünmesi mümkündür. Operasyon anında ise tıraş edilen bölgedeki sağlıklı saç kökleri alın bölgesine nakledilir. Saçların yönü dikkate alınarak gerçekleştirilen bu işlem, tek seferde tamamlanır.

Alın Bölgesine Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Alın daraltma operasyonlarından sonra bölgede ufak sivilce görünümlü yaralar oluşacaktır. Bu yaralar, dış etkilerden korunduğu takdirde bir hafta içinde kaybolur. Ekilen ilk saçlar, zamanla zayıflayarak dökülür. 2-3 ay içinde ise yeni saç kökleri kendiliğinden çıkar. Oldukça doğal görünen ve kişinin kendi saçından ayırt edilemeyen saçlar, kişinin yüzünü daha küçük ve zarif gösterecektir. Ayrıca saç ekiminin başarısını artırmak amacı ile saç ekimini saç mezoterapisi işlemi ile desteklemek faydalı olur. Bu uygulama, ekilen saç köklerinin daha fazla oranda çıkmasında etkilidir.