Share This:
Share This:

Kadınlarda Büyük Göğsün Olumsuz Etkileri

Aile geçmişinde iri göğüs yapısı bulunan kadınlarda, kendi bedenine göre büyük göğüs görülür. Bazense doğumlar ve kilo alma nedeni ile göğüsler büyür, hatta sarkar. Büyük göğüslerin, görüntüsünden başka da rahatsızlık veren yönleri mevcuttur. Sırt, boyun ve bel ağrıları, göğüs altında oluşan tahriş ve kaşıntılar, hareketleri zora sokması, giysi edinirken zorlanma bu rahatsızlıklardan yalnızca birkaç tanesidir. Oysa göğüs küçültme operasyonları, günümüzde çok kısa süre içinde tamamlanan operasyonlardır. Deneyimli kliniklere yaptırılan bu operasyonlar neticesinde, kişinin beden yapısına uygun ve şekilli göğüslere kavuşması mümkün olur.

Göğüs büyüklüğünün sosyal hayata etkileri; büyük göğüsleri sebebi ile giysi bulmakta zorlanan çok sayıda kadın vardır. Bedenine oturan giysiler, göğüs bölgesini sıkar. Göğüs bölgesine tam denk gelen giysiler ise kişiyi olduğundan daha hantal ve kilolu gösterir. Ayrıca düzenli olarak yaşanan sırt ve bel ağrıları, günlük aktiviteleri olumsuz etkileyecektir. Meme altında oluşan terlemeye bağlı tahrişler ise düzenli olarak bakım gerektirir.

Göğüs Küçültme Operasyonları

Günümüzde birçok kadının yaptırdığı göğüs küçültme operasyonları, büyük göğüslerin 1-2 saat içinde bedene uygun ebatlara getirilmesini sağlar. Ayrıca bu operasyonlar ile birlikte varsa, meme şekil bozukluğu da giderilir. Sarkık memelerin toparlanması için, meme içine silikon yerleştirilir ve meme ucu yeniden şekillendirilerek operasyon tamamlanır.

Meme küçültme; ilk muayenede kişinin göğüs yapısı ayrıntılı olarak incelenir. Kişinin bedenine uygun kup belirlenir. Operasyon anında ise göğüs altından veya göğüs ucundan kesi açılarak, yağ dokusundaki fazlalık alınır.  Gerekli durumlarda sarkan deri kesilerek çıkartılır.

Meme küçültme sonrası; operasyon tamamlandıktan sonra ise drenaj takılarak ödem oluşması önlenir. İlk 2 hafta, düzenli olarak göğüs korsesi kullanılmalıdır. Meme şeklinin daha güzel oturması için kullanılan bu korse, ayrıca hareket ederken göğüslerde oluşabilecek ağrıları da önleyecektir. Ağır işlerden ve spordan 4 hafta kadar uzak durulması tavsiye edilir.

Meme küçültme operasyonunun sosyal hayata etkisi; geçmiş yıllara nazaran, çok daha kolay yapılan operasyonlardır. İş hayatını uzun süre aksatmaz. 2 hafta içinde iş hayatına tekrar dönmek mümkündür.