Share This:
Share This:

Kadınlarda Saç Çıkarma Yolları

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin sebebi; hormon bozukluğu, stres ve yanlış beslenmeye dayalıdır. Özellikle hamilelik döneminde yaşanan hormon bozukluğu, saç dökülmelerinin artmasına neden olur. Tüm bu sebeplerden dolayı dökülen saçlar, erken önlem alındığında tekrar çıkacaktır. Fakat gerekli tedaviler yapılmadığında, dökülen saçlar tekrar çıkmaz. Hatta 2 yıl içinde tamamen ölür. Bu aşamadan sonra, dökülen saçları tekrar çıkartmak neredeyse imkânsızdır. Saç derisinin içinde yok olan saç köklerini, tekrar aktif hale getirmek için saç ekimi operasyonlarına başvurulur.

Hormon bozukluğu nedeni ile saç dökülmesi; hormon bozukluğu, genellikle troid ve şeker hastalığı nedeni ile görülür. Bazen kadın hastalıkları da hormon bozukluğuna neden olmaktadır. Kadınlarda testosteron hormonunun artması, saç dökülmesini artırır. Troid hormonunda bozukluk ise özellikle Karadeniz bölgesinde fazladır. Troidin yavaş veya hızlı çalışması, başka belirtilerin yanında saç dökülmesini de artırır.

Stres nedeni ile saç dökülmesi; iş hayatı ve sosyal çevre nedeni ile stres yaşanır. Stresin arttığı dönemlerde ise saç dökülmesinde artış olacaktır.

Hamilelik döneminde saç dökülmesi; hamilelikte saç dökülmesi, normal olarak karşılanır. Fakat dökülen saçlar doğumdan bir süre sonra çıkmaya başlar.

Kadınlarda Saç Çıkartan Doğal Ürünler

Kadınlarda görülen saç dökülmesi, geçicidir. Genellikle bir süre sonra tekrar çıkar. Fakat dökülmenin yoğun olduğu dönemlerde, bazı doğal ürünler ile önlem almakta fayda vardır. Saç sağlığı için, saç derisine ezilmiş sarımsak sürülmesi önerilir. Yine saç derisindeki enfeksiyonları önleyen sirke, ısırgan otu gibi bitkiler bir miktar su ile karıştırılarak saç derisine sürülmelidir. Tüm bu malzemelerin saç derisine masaj yaparak uygulanması önerilir.

Tedavilere Rağmen Çıkmayan Saçlar İçin Saç Ekimi

Tıbbi veya doğal hiçbir tedaviye cevap vermeyen saçlar için, saç ekimi operasyonlarına başvurulur. Kadınlarda saç çıkartan en garantili uygulamadır. Kadınlar için saç ekimi operasyonları, genellikle saçları sıklaştırmak amacı ile yapılır. Ense bölgesinden alınan saç kökleri, saç sıklaştırmak amacı ile kullanılır. Operasyon, yaklaşık 2-3 saat içinde tamamlanır. Ekilen saçların çıkması ise 2-3 ay içinde gerçekleşir. Acısız ve iz bırakmayan uygulamalar olduğu için, günümüzde sık tercih edilen estetik müdahaleler arasında yer alır.