Share This:
Share This:

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi deyince akla ilk gelen genelde halk arasında erkek tipi saç dökülmesi olarak anılan andro genetik saç dökülmesidir. Erkek üreme hormonu olan testesterona bağlı olarak ortaya çıkan bu saç dökülmesi tipi kadınlarda da nadir olarak görülebilir. Ancak bunun yanında kadınların saç dökülmesi problemi yaşamasına neden olacak pek çok çevresel, hormonal ya da genetik nedenler olabilir. Bu yazımızda kısaca bu nedenlerde bahsedeceğiz.
Kadınlarda Hormonal Nedenlerle Saç Dökülmesi
Gebelik: Gebelik süresince hormonal seviyelerin değişimi genellikle saçları olumlu etkiler. Ancak gebelik sonrası düşen hormon seviyeleri ile birlikte saç dökülmesi şikayeti ortaya çıkabilir. Şikayet kimi kadınlarda 2 yıla kadar devam edebilmekle beraber geçicidir ve saç hücreleri ölmediği için kaybedilen saçlar geri kazanılır. Bu süreçte yapmanız gereken en önemli şey sağlıklı beslenmek ve saçlarınız döküldüğü için strese girmemektir. Aksi halde stres saç dökülmesini tetikleyecektir. Unutmayın bu durum geçici ve dökülen saçlarınızı geri kazanacaksınız.
Polikistik Over Sendromu: Kadınlarda hormonal bozukluklara yol açan polikistik over sendromu yüz ve boyun bölgesine kıllanmaya yol açarken saç köklerini güçsüzleştirerek saç dökülmesine yol açabilir. Bunların yanında polikistik over sendromu adet düzensizliği, ani kilo değişimleri ve ve cilt problemlerine de yol açabilir. Polikistik over nedeniyle saçlarınızı kaybettiğinizi düşünüyorsanız mutlaka bir uzman yardımı almalısınız.
Doğum Kontrol Yöntemleri: Hormon içerikli doğum kontrol hapları, hormonlu spiral vb. yöntemler hormon seviyelerinde değişikliğe yol açarak kimi kadınlarda kullanımı kimi kadınlarda ilacın bırakılması sonrasında saç dökülmesi problemine yol açabilir.
Kadınlarda Çevresel Nedenlerle Saç Dökülmesi
Beslenme Alışkanlıkları: yanlış beslenme alışkanlıkları, şok diyetler ve emilim problemleri saç dökülmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda saç hücreleri ihtiyacı olan demir, çinko, D vitamini, protein gibi besinleri yeterli miktarda alamadığı için zayıflar ve saç dökülmesi problemi ortaya çıkar.
Kozmetik Ürünler: Saça uygulanan oryal, ombre, boyma vb. kimyasal işlemler saçların pH, nem ve yağ dengesini bozarak saçlarda ve saç derisinde kuruluğa yol açar. Sonuçta iyi beslenemeyen saçlar dökülebilir.